זה כשנה וחצי שחן רולסמך (31) מעפולה אינה מצליחה להיכנס לשוק העבודה. רולסמך, ילידת בית שאן, נשואה פלוס שניים, עברה להתגורר לפני כשנה וחצי בעפולה ומאז אינה עובדת. העובדה שהיא סובלת מ- c.p (שיתוק מוחין) גורמת לכך לטענתה שאף מקום עבודה אינו מוכן לקבל אותה ולאפשר לה להתפרנס. "קשה להחזיק משפחה עם מקור פרנסה אחד", היא אומרת. רולסמך שהעבירה גם הרצאות עם סיפורה האישי בבתי ספר, עבדה לפני כן בבית שאן במשך ארבע שנים בארגון 'אילן' (איגוד ישראלי לילדים נפגעים) כסייעת. עם הגיעה לעיר חדשה היא אומרת שחשה מיצוי ורצתה לעבור לאתגר הבא.

חן רולסמך. "אל תשללו אותי בגלל מי שאני" | צילום: שרון צור

רולסמך, בחורה אינטליגנטית ונבונה, ניסתה את מזלה ושלחה קורות חיים שבהם ציינה את הלקות שלה בעיקר לעבודות משרדיות, אך התשובות השליליות חזרו על עצמן: 'לא צריך כרגע', 'נחזור אלייך' וכדומה. "בעלי אמר לי להסיר מקורות החיים את המוגבלות שלי, אבל זו תעודת הזהות שלי, אי אפשר להסתיר אותה", היא אומרת ומוסיפה על התחושות של הדחייה רק בגלל שהיא שונה 'מהמקובל', "אני מרגישה סוג ב', הכי נמוך שיש, שקופה. אין לי איך להשמיע קול ולהילחם בזה".

רולסמך אומרת כי בהגיעה לעיר נתקלה דרך הרשתות החברתיות בנגה שרון, שרצה למועצת העיר עם הסיעה 'באנו לשנות'. שרון ניסתה למצוא לה עבודה, אך עם כל הרצון הטוב ללא הצלחה עד עכשיו. "ראיתי אותה כמו מלאך שבא אלי וחשבתי שהיא תוכל לעזור לי".

בגיל שבעה חודשים היא חלתה בשיתוק מוחין. "מאז המשפחה שלי סביבי כל הזמן. תמיד הייתי במסגרות רגילות, אבל לא עשיתי מעבר כי לא ציפו ממני ולא דחפו אותי", היא מספרת ומציינת שהיא מרגישה כי היא מסוגלת להרבה יותר.

למרות הקשיים רולסמך התחתנה והביאה ילדים, אך מבחינתה זה לא מספיק. "זה כמובן לא מובן מאליו שהתחתנתי, אבל מבחינתי עוד לא הגשמתי את עצמי. עוד לא הושארתי חותמת".

תחום מסוים שמושך אותה מאוד הוא הכתיבה. "אני מאוד טובה בהתבטאות בכתב וזה משהו שהייתי רוצה לפתח", היא אומרת. עם זאת היא מתוודה שעקב העובדה שכבר נכוותה בעבר בגלל המוגבלות שלה, היא חוששת לקחת יוזמה ולפתח את עצמה. "בניתי לי חומות במהלך השנים כדי שאף אחד לא יוכל לפגוע בי, אבל למדתי לפתח סוג של אטימות ואדישות לכל זה. בעבר לא היה לי את הכוחות להתמודד עם הסביבה, היום יש לי אותם".

לבעלי העסקים שלא מקבלים אותה לעבודה בגלל המוגבלות יש לה מסר אחד: "אל תשללו אותנו. אל תשללו אותי בגלל מי שאני. אמנם יש לי קושי, אבל תסתכלו על כל התמונה. תראו איפה יש חוזק ותעצימו אותו במקום להטביע אותו".