כבוד גדול לבית ספר 'גוונים' מעפולה לאחר שקבוצת תלמידים מבית הספר השתתפה בתחרות 'הממציא הצעיר' וזכתה במקום הראשון בקרב בתי הספר היסודיים בקטגוריה של 'עזרה לזולת'. התחרות על שם סרן ירון ויונטה ז"ל, הנווט שנפל בקיץ 1995 במהלך טיסת אימון שגרתית בנגב, נערכה בטכנודע חדרה ועסקה בהמצאות סביב קבלת השונה.

חברי הקבוצה מבית ספר גוונים המציאו מנורה מיוחדת המאתרת מקום פנוי באוטובוס, כאשר הנוסעים העולים לאוטובוס מתקדמים לעבר המושב הפנוי לפי הנורה הירוקה. כאשר המושב תפוס הנורה תאיר בצבע אדום. ההמצאה זכתה לשבחים בקרב שופטי התחרות.

הממציאים הצעירים הם: אור חייט, עמנואל מהרי, נויה ביז'רנו, נויה זיבנברג, אדם פפשקוב, נועם אביזמיל ושירן שלמה.

תחרות 'הממציא הצעיר' הפכה למסורת ארוכת שנים ב'טכנודע'. זו השנה ה־23 שבה נערכת התחרות בשיתוף עם עיריית חדרה, משרד החינוך ולואיס ויונטה, אביו של ירון ז"ל. לדברי חן דואני, מנהלת האירוע, בתחרות השנה השתתפו כ־700 תלמידים מכל רחבי הארץ מכיתות ג' ועד י"ב ובה הוגשו 350 המצאות והזוכים הגדולים הם כאמור ילדי בית ספר 'גוונים' מעפולה.

ג'ני פרידמן, מורה למדעים בבית ספר 'גוונים' שליוותה את התלמידים בתחרות, סיפרה: "היו שתי קבוצות שהשתתפו בתחרות: קבוצה שמשתלבת בכיתות הרגילות שהמציאה שולחן מתארך והקבוצה השנייה מכיתה ו' שהמציאה את מנורת אלפא המאתרת מקום פנוי באוטובוס - המצאה המיועדת גם לשימוש הבית ספרי אם זה להסעות או טיולים ולא רק צורך ציבורי. כל ההמצאות האלה הם חלק מהיזמות הבית ספרית בניסיון ליישם את זה גם בשטח וגם להביא את זה לשימוש בקהילה. ההמצאה היא בהשראת החניונים שנמצאים בקניונים שם מקומות החנייה מסומנים בצורה אלקטרונית (ירוק פנוי, אדום תפוס)". 

הממציאים החדשים (צילום: ג'ני פרידמן)

על הזכייה המרגשת הוסיפה פרידמן: "התלמידים ידעו להסביר היטב לשופטים איך ההמצאה עובדת, איך אפשר ליישם אותה ומאיפה נובע הצורך. הם היו במתח גדול וברגע שהוכרז כי מנורת אלפא זכתה, הם שמחו והיו נרגשים מאוד לזכות. הזכייה הביאה גאווה גדולה לבית הספר והעלתה בתלמידים את הרצון להמציא עוד. הם ראו שהם יכולים ומסוגלים לעשות שינוי. יש לציין שבלי הצוות ותמיכת המנהלת שנתנו יד וסיוע כל זה לא היה קורה וזה לא מובן מאליו".

כעת, אומרת פרידמן, יש ניסיון להעביר את ההמצאה לשימוש מעשי בשטח: "פניתי אישית לשר התחבורה במטרה לקדם את הנושא. הפתרון יעיל לא רק לאוטובוסים, אלא בכל מקום שבו קיימים מקומות ישיבה".

גדי מדור, מנכ"ל הטכנודע: "'הממציא הצעיר' הוא הרבה יותר מתחרות. מדובר באירוע מרגש שבו אנו זוכרים ומוקירים את זיכרו של סרן ירון ויונטה ז"ל. במסגרת האירוע אנו מאגדים מספר נושאים שחשוב להטמיע בקרב הדור הצעיר כגון יזמות מדעית-טכנולוגית, מעורבות חברתית, כבוד והתחשבות בזולת, קבלת השונה ועוד. אין בלבי ספק כי החברה הישראלית כולה תצא נשכרת מאירועים כאלה", אמר המנכ"ל.