בשנת הלימודים הבאה ייפתח בעפולה גן עירייה ממלכתי־דתי ראשון בארץ, שישלב עקרונות של נפש בריאה בגוף בריא על פי עקרונות הרמב"ם יחד עם חינוך בשיטת חב"ד להעצמה רוחנית.

היוזמים הרב אמיר ואשתו ניצה הלוי | צילום: שרון צור

את היוזמה החינוכית הגו במרכז חב"ד־אתחלתא בעפולה זוג שליחי הרבי מליובאוויטש, הרב אמיר ואשתו ניצה הלוי. זה כמה שנים שהזוג מנהל פעילות קהילתית ענפה בעיר הכוללת גם משפחתון בריא בשיטה זו, ולטענתם רואים הצלחה גדולה בשיפור בריאותי וקוגניטיבי בקרב הפעוטות.

כיועצת בריאות טבעית בשיטת הרמב"ם וכשף, מצאה הלוי את שביל הזהב כדי להנגיש את נושא התזונה הבריאה והטבעית להורים ולילדים. "יש לנו ידע רב מהרמב"ם, גדול חכמי ישראל, ששינה את תחום הרפואה עם גישות פורצות דרך לחיות חיים בריאים וטובים יותר באופן המותאם לאקלים הים תיכוני. במיוחד בתקופה שבה הכל מתועש ומעובד יש חשיבות ללמד את הילדים וגם את ההורים לבחור נכון את מזונותיהם באופן מושכל", אומרת הלוי, "הגישה שלי הוליסטית וכוללת בנוסף לחיזוק הגופני גם חיזוק רוחני והעצמה על פי עקרונות החינוך החסידי בשיטת חב"ד. במיזם הזה זכינו בעצם להגשים משאלת הלב של הורים רבים ממגוון של מגזרים המשוועים למסגרת חינוכית כזו".

במה דוגלת שיטת הרמב"ם?

"הרמב"ם מלמד להבדיל בין המאכלים הטובים והמועילים לבין המזיקים גם בהתאם לעונות השנה והאקלים ושם דגש על פעילות גופנית להאצת חילוף החומרים והגברת הריכוז, ומודעות לאכילה ולעיסה נכונה שאינה מעמיסה ומזיקה למערכת העיכול כשהקו המנחה הוא מניעה מראש של מחלות וחיזוק הגוף והמערכת החיסונית. מחקרים אף מראים קשר בין הפרעות קשב וריכוז לבין האוכל הנכנס לגופנו. לדבריה, יש להטמיע את השיטה בילדים מגיל צעיר. "הילדים מקבלים מתנה שתשמור עליהם לכל החיים. מספיק לראות את כמות האנשים הסובלים היום מסוכרת ומהשמנת יתר כדי להבין את חשיבות החינוך לתזונה בריאה מגיל קטן. לכן החשיבות עצומה בהקניית ההרגלים הנכונים לילדים וגם להורים".

כיצד זה יבוא לידי ביטוי בגן?

"היישום בגן יבוצע במפגשי הבוקר, סדנאות העשרה קולינריות להורים ולילדים ביחד ולחוד, הרצאות, חומרים כתובים, פעילות יצירה חווייתית וכמובן בתפריט הגן והקניית הרגלים נכונים".

בקרב תושבי העיר עפולה נרשמת התעניינות רבה ועוד לפני פתיחת הרישום באתר העירייה כבר התקבלו עשרות פניות אצל הזוג הלוי מהורים המעוניינים ברישום.

מהעירייה נמסר בתגובה: "פתיחת הגן החדש עם המיוחדות שלו, הינה חלק משינוי כולל של פני החינוך בעפולה. נוביל יוזמות חדשניות על מנת להוציא את מערכת החינוך לדרך חדשה והגן החדש מהווה ביטוי לכך".