במועצה אזורית עמק יזרעאל קמה לאחרונה קבוצת רובוטיקה חדשה לנוער בשיתוף המועצה וארגון 'FIRST' (ארגון ללא מטרות רווח שמעודד ילדים ובני נוער לעסוק במדע ובטכנולוגיה). בראש הקבוצה עומד תומר שגב (48) מאלון הגליל, המשמש כבר שש שנים כמנטור בתחום לגילאי היסודי וחטיבת הביניים.

מדובר בתוכנית שפועלת כבר 15 שנה בארץ וכוללת ארבע קבוצות גיל, מגן חובה ועד תיכון. קבוצת עמק יזרעאל שנפתחה לאחרונה מיועדת לבני 18-16 מכיתות י'-י"ב, והמשתתפים בה מגיעים משבעה בתי ספר באזור: מנשייה זבדה, סואעד חמירה, חנתון, תמרת, אלון הגליל, שמשית וטבעון. בכך היא יוצרת שיתוף פעולה בין תלמידים מהמגזר היהודי והערבי.

"רוכשים כלים לחיים". משתתפי הפרויקט | צילום: דימה חבר

מדובר בפורמט תחרותי. קבוצת עמק יזרעאל משתתפת ב־'FIRST Robotics Competition', תחרות המתאימה כאמור לגילאי התיכון. "בשנה שעברה יזמנו הקמה של קבוצה בגיל תיכון, כדי שכלל התלמידים בעמק ובסביבה יוכלו לצמוח בארגון הזה, גם בליגת הבוגרים", מסביר שגב.

שגב, נשוי ואב לשלושה, מציין כי היה ביקוש רב לתוכנית ותוך חודשיים הגיעו ל־20 נרשמים. "לפני שש שנים הקמנו קבוצה של רובוטים קטנים יותר ובתוך כמה שנים יש כבר שש-שבע קבוצות באזור לגילאי יסודי או חטיבת הביניים. כשהילדים האלה גדלו והגיעו לגיל תיכון חלקם התחילו לנסוע לקבוצה במשגב, לכן ראינו את הצורך להקים פה גם קבוצת בוגרים".

הקבוצות בתחרות צריכות לבנות רובוט שמסוגל לבצע את המשימות הנדרשות במהלך המשחק. לכל קבוצה ניתן פרק זמן של שישה שבועות וחצי לבנות את הרובוט ולהכין אותו לתחרות. "אנחנו אחת מהקבוצות הייחודיות בארץ, שמופעלות לא על ידי בית הספר אלא על ידי מועצה אזורית. מדובר על קבוצה של עשרים תלמידים שמקבלת משימה כל שנה מחדש בתחילת ינואר, יחד עם כל שאר הקבוצות המתחרות ברחבי העולם, שבה נקבע מה צריך לעשות הרובוט שעליהם לבנות. הצד השני של הדבר הזה הוא פעילות שנועדה לעודד מדע וטכנולוגיה בקהילה", אומר שגב.

למה לדעתך חשוב לחשוף את הילדים מגיל צעיר לעולם הטכנולוגי?

"אני מאמין שהילדים שלנו חייבים לגדול עם נגישות לטכנולוגיות המתקדמות ביותר. זה חלק מהכלים שהם רוכשים לחיים. הקבוצה עובדת גם על היכולות האנושיות: עבודת צוות, תרומה לקהילה, תחושת מסוגלות אישית, חוויית הכישלון והצמיחה ממנו. זו הזדמנות פז לתת להם פלטפורמה שונה מזו של בית הספר".

פן נוסף שהילדים בקבוצה נחשפים אליו הוא שיתוף הפעולה בין המגזרים וקירוב הלבבות. "הקבוצה לא קמה במטרה לקרב לבבות, אלא כדי לעשות משהו שמשרת את כלל התושבים והאוכלוסייה במרחב שלנו. במרחב הגיאוגרפי שלנו יש 50 אחוז דוברי ערבית. טכנולוגיה זו שפה ,משותפת ולא חשוב מאיזה מגזר אתה מגיע".

הפעילות מתקיימת בכפר מנשייה זבדה, במרחב שהתקבל כתרומה ממשפחת עבד אלחלים. הקבוצה מתבססת על מנטורים מתנדבים מכל רחבי העמק, כמו גם תרומות של ציוד וחומרי גלם; כל זה בתמיכה של המועצה, 'מפעל הפיס' ומשרד החינוך.

ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל אייל בצר מסביר מדוע הוקמה הקבוצה: "אנחנו רוצים לעודד צעירים להיות המנהיגים של המחר בעולם הטכנולוגיה", אומר בצר. "לצד זאת, יש בקבוצה  ערך מוסף ייחודי הכולל פעילות חברתית וקהילתית מבורכת. את הקבוצה מלווים מנטורים תושבי העמק והסביבה, הפועלים בהתנדבות מלאה ומתוך תשוקה עזה לחיזוק תחומי המדע והטכנולוגיה בקרב בני הנוער. מבחינתנו זה מצב אידיאלי, שבו כולם מרוויחים".