בית הכנסת המרכזי של נצרת עילית, הנמצא ברחוב הגבעה, יעבור בקרוב שיפוץ מקיף. העירייה בסיוע המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל אישרה השבוע תקציב של כ־700 אלף שקל עבור הפרויקט. בית הכנסת, שנבנה בתחילת שנות ה־60, תוכנן על ידי האדריכל נחום זולוטוב ז"ל. הוא בנה אותו מאבני המקום, בארכיטקטורה ייחודית ודאג שישתלב במקום.

צילום: שרון צור

בית הכנסת נמצא במיקום מיוחד בעיר שבו נמצא גם מוזיאון השואה. בחזיתו עיצב יגאל תומרקין פסל גדול המתפרש על פני שני מפלסים ומשמאלו משטח מלבני, שממנו נשקפת חצר שקועה. בקצה השני שלה בולטת כיפת בטון הפוכה המוקפת קירות מסך זכוכית, היוצרים אשליה שהכיפה מרחפת באוויר.

צילום: שרון צור

צילום: שרון צור

מתפללי בית הכנסת שמחו על ההחלטה לשפץ את המקום, שהתיישן בשנים האחרנות. "זה יום גדול. בית הכנסת המרכזי הוא הוותיק בעיר וידוע בחשיבות הרבה לכל תושבי העיר", אמרו המתפללים, "דורות רבים חגגו בר מצווה ושבת חתן במקום ובכל שנה נערכים פה ארועי הכנסת ספר התורה בכל בתי הספר בעיר. חשוב מאוד לשמור על המקום, ועל ערכו המיוחד".

מהעירייה נמסר כי מדובר במבנה יוצא דופן ובעל ערך היסטורי וכי הפרויקט הוא חלק מתוכנית ההתחדשות העירונית שמוביל ראש העיר רונן פלוט.