הפחתה של 56 אחוז באירועי הקמת רעש מהשנה שעברה, בזכות תוכנית מניעה חדשה של תחנת משטרת נצרת עילית. אחד הנושאים הבוערים שמטרידים את תושבי העיר הוא הקמת הרעש. לפיכך, המשטרה יצאה בפרויקט חדש שבמסגרתו היא מנהלת מסע הסברה לתושבים, מחלקת פליירים ומסתובבת בשכונות 'המועדות לפורענות'. יחד עם ראש העירייה ישבו שוטרי התחנה והעומד בראשה ונקבעה תוכנית עבודה לפי פילוח רחובות. הפעם נקבע כי מדובר באזור הדרומי - רחובות יזרעאל, חצב, חרוד, ושקמה - שם נקבע כי יש פעילות יתר של הקמת רעש, לפי תיקים שנפתחים ולפי תלונות.

צוות השיטור העירוני | צילום: שרון צור

על פי התוכנית, בתחילה הוחלט לנקוט בהסברה כששוטרי התחנה הוציאו פליירים שחולקו לאזרחים. כמו כן ברחבי העיר נפרשו בכמה מקומות שלטים כמו למשל בטיילת יזרעאל ובפארק דליה, שבהם צוינו השעות שבהן אסור להפריע למנוחה. “יש לנו שוטר קהילתי באזור שעבר בין ועדי הבתים, חולקו פליירים המסבירים את העבירה וכיצד ניתן למנוע אותה, באילו שעות אסור להרעיש ועוד", מסביר סנ"צ משה ויצמן, מפקד התחנה.

נוסף על כך החליטו בתחנה להגביר את הנוכחות והבולטות בשטח, בעיקר בשעות המועדות לפורענות ובחופשים, חגים וסופי שבוע. "הצוותים ממוקמים במקומות ה'חמים' לפי הפילוח כבר חצי שעה או ארבעים דקות לפני מועד סוף הקמת הרעש שזה בשעה 23:00 ביום רגיל ו־00:00 בחגים ובסופי שבוע", מסביר פקד ג'קי בטאו, קצין שיטור קהילתי.

"ברגע שהשוטרים רואים שיש תכונה מסוימת הם מתחילים בהסברה עד מתי אפשר להרעיש. נותנים התראה ראשונה כדי שלא תהיה אי הבנה, מה מותר ומה אסור", מסביר מפקח קובי הרוש, מפקד השיטור העירוני, "המטרה היא שבסופו של דבר לא נצטרך בכלל להגיע לאירועים כאלה, פשוט למנוע אותם מבעוד מועד. רק אם אין שום היענות של מקימי הרעש, המשטרה כותבת דוח". אם אחרי הגישה הטובה וההסברה אין תוצאה והשוטרים נאלצים לחזור שוב לזירת האירוע, אז נרשם מידית דוח בלי לחזור שנית על ההסברה.

תחושת ביטחון

לדברי המשטרה, חלק נכבד מהקמת הרעש נעשה על ידי בני נוער. "מדובר בעיקר בקיץ ובחופשים, הם יושבים ומדברים בקולי קולות ומפריעים לשכנים. אנחנו מנסים לטפל בהסברה ואם זה לא מועיל אז הם מקבלים דוח", מסביר סנ"צ ויצמן.

חלק מנושא המניעה הוא גם השיטור הרגלי. בשכונות אלה מסתובבים שני שוטרים באופן קבוע ובמקרים של אירועים חריגים, בעלי  עסקים יכולים לפנות ישירות לשוטרים באמצעות קבוצת ווטסאפ שהוקמה. "יש פה מערכת תקשורת אישית, התושבים כבר מכירים את השוטרים ויכולים להיעזר בהם, הם מסתובבים רגלית לא בניידת כך שהם נגישים לכולם, וזה נותן תחושת ביטחון גדולה", מסביר הרוש.

יש קשיים רבים בטיפול באירועים מסוג זה. "יש המון תושבי חוץ שמגיעים לעיר מהסביבה. נוח להם להסתובב פה, כאן הם יכולים לעשות דברים שבמקום המגורים שלהם הם לא יכולים, אז אם רכב כזה ובו תושבי חוץ עובר ועושה רעש של מוסיקה, הסברה פה לא רלוונטית, אבל אנחנו מגויסים בכל הכוח להראות את הנוכחות ולהעלות את אחוזי ההצלחה ויש תוצאות", מסביר סנ"צ ויצמן.

בשנת 2017 היו 229 אירועים, ומתחילת 2018 עד היום היו 101 אירועים לפי נתוני המשטרה. מתחילת השנה נרשמו בנצרת עילית כ־2,000 דוחות על הקמת רעש, מתוכם 900 באזור שבו נעשתה הפעילות הממוקדת. נוסף על כך המשטרה פורשת מחסומים יזומים בכניסות לעיר כדי לבדוק רכבים חריגים ומקימי רעש פוטנציאליים. בימים אלו נערכת התחנה לתוכנית העבודה בנושא אירועי הקמת הרעש לשנת 2019, ואז יוחלט אם להישאר באותו אזור או לעבור ולטפל באזור אחר.