אלון לחמן, בן 18 תושב מגדל העמק, נבחר מתוך 3,000 מתמודדים לצאת לשנת שירות במישיגן. עם סיום לימודיו בתיכון ישים לחמן את ההכנות לצה"ל בצד וימריא לקצה השני של העולם כדי להדריך קהילות יהודיות באמריקה ולחבר את יהדות התפוצות לישראל.

אלון לחמן עם ראש העיר אלי ברדה (צילום: דוברות מגדל העמק)

"זה מרגש. ניגשו אלפי מתמודדים למיונים ובסופו של דבר אני אחד מ־200 שליחים מכל הארץ שיוצאים לשנת שירות של הסוכנות היהודית בתפוצות", אמר לחמן. "אני נוסע לקהילה של מישיגן שנפתחה רק השנה והיא חלק משותפות ביחד עם אזור גליל מרכזי מישיגן. אני נוסע לשנה שלמה לעשות הדרכה ישראלית ויהודית באמריקה כשהמטרה העיקרית היא חיבור יהדות התפוצות לישראל ובנוסף עזרה בקהילה והרבה התנדבות. ההדרכה היא בעיקר ישל לדים אמריקאים בני 6 עד 13, אך יש גם עבודה עם ילדי גן, הדרכה בקולג'ים ועבודה עם מבוגרים".

לחמן גדל במגדל העמק, למד בבית ספר 'יערת העמק' ובימים אלה מסיים את לימודיו במגמת מוזיקה בקיבוץ מזרע. אביו רופא, אמו מהנדסת חשמל ויש לו שני אחים גדולים.

יציאה לשנת שירות כרוכה בהמון ויתורים. עם זאת, לחמן לא חשב פעמיים ומבחינתו היציאה לשנה שכזו היתה מובנת מאליה. "אני הרבה שנים נמצא בתוכנית מנהיגות של הסוכנות היהודית. הייתי תלמיד ביערת העמק ונבחרתי להשתתף במחנה הקיץ בטאמרק ומשם הכל התחיל מבחינתי. זו הדרך שלי להחזיר לקהילה ולשותפות שנתנה לי כל כך הרבה במהלך השנים. זו סגירת מעגל עבורי ואני מקווה שהעתיד שלי יהיה קשור באופן ישר לסוכנות היהודית ולשליחות החשובה הזאת".

שנת השירות למעשה 'מעכבת' את המסלול של לחמן בשנה אחת, אך מבחינתו זה לא משהו שמטריד אותו: "לא רק שזה לא מטריד אותי, אלא גם עוד יותר מעודד אותי. אני דוחה את השנה למטרה מאוד חשובה והחוויה הזאת רק תקדם אותי בחיים".

לחמן התייחס גם למרחק מהמשפחה והחברים: "ברור שאתגעגע, אבל כולם תומכים מאוד ואני מאמין שאסתדר. ביליתי שלושה חודשים בארה"ב בלי החברים והמשפחה והסתדרתי טוב, אז אני מאמין שגם הפעם אצליח להתמודד".

טרם יציאתו למשלחת נפגש לחמן עם ראש העיר אלי ברדה וקיבל ממנו את ברכת הדרך.