מוסד 'אומן' המיתולוגי בעפולה או בשמו החדש 'מרכז הילדים אמונה' מציין בימים אלה 70 שנות פעילות ולפיכך, באסרו חג שבועות (ז' בסיוון – 10 ביוני), יתקיים במתחם מרכז הילדים כנס בוגרים היסטורי, משנות ה־50 ועד היום, שבו ישתתפו חניכים, צוותי חינוך, טיפול והדרכה, בנות שירות לאומי ומורות חיילות. אחרי הכנס יתקיים בהיכל התרבות בעיר אירוע שיסכם 70 שנים לאמונה.

המקום בשנותיו הראשונות (צילום: ארכיון 'אומן' - מרכז הילדים 'אמונה' עפולה)

'מרכז הילדים אמונה' נמצא ברחוב יהושע חנקין בעפולה. הוא הוקם בשנת 1949 על ידי ארגון הפועלות של 'הפועל המזרחי' כמקלט לילדים ששרדו את השואה. עם השנים הפך לבית חם עבור ילדים בסיכוי במטרה לשקם את ילדותם, לסייע להם בהתגברות על משברי העבר ובמימוש הכוחות הטמונים בהם תוך יצירת תקווה לעתיד טוב יותר. למעשה קלט המקום ב־70 שנות קיומו ילדי עולים חדשים, יתומים או ילדים בודדים כי באותו השלב אין ביד אב ואם להיות להם להורים.

"אלפי ילדי אמונה התחנכו על ברכי תורה ועבודה. ילדים שזה היה בית ילדותם", נמסר השבוע מאמונה לקראת האירוע, "הם היו חבוקים בידי אנשים טובים, שהעניקו להם חום וחלום, מיטה ותקווה. לאירוע ההיסטורי יגיעו בוגרי המקום, שהיום הם סבתות וסבים לנכדים. חשוב לציין כי ילדי 'אמונה' היו חלק בלתי נפרד מילדי העיר עפולה ולמדו איתם בבית הספר 'אוהל מאיר'".

חלק בלתי נפרד מעפולה  (צילום: ארכיון 'אומן' - מרכז הילדים 'אמונה' עפולה)

"עשר שנים הייתי ב'אמונה'. המקום הוא בית בשבילי", אמר השבוע מיכאל, אחד מבוגרי 'אמונה', "בזכות המקום הזה ניצלתי. קיבלתי ערכים ובניתי את עצמי. בזכות האנשים הטובים שמלווים אותי התגייסתי וסיימתי שירות בהצטיינות. היום אני מדריך בפנימייה וגאה להחזיר למקום שאני חייב לו את הצלחתי".

הצריף של אמונה (צילום: ארכיון 'אומן' - מרכז הילדים 'אמונה' עפולה)

מנהל מרכז הילדים 'אמונה' בעפולה, יאיר דניאל, מתרגש לקראת האירוע הנוסטלגי, שצפוי להיות חוויה עוצמתית עבור מי שישתתף בו. "אמונה זה משפחה גדולה ואנחנו בעצם חוגגים יום הולדת לכולם. רוצים במפגש הזה לחבר את המשפחה הזאת. אירוע ה-70 שנה עושה לנו את החיבור הזה", אמר דניאל, שמנהל את המקום בחמש השנים האחרונות, "יש לנו בוגרים מלפני 70 שנה ובוגרים מהשנים האחרונות. אנחנו רוצים שכולם יכירו את כולם. כמו בכל משפחה. אני מתרגש מאוד. ההיסטוריה של אמונה משתלבת בהיסטוריה של המדינה, מראשית הקמתה ועד ימינו אלה".

המקום נקרא על שם הרבנית שרה הרצוג ז"ל, אשת הרב הראשי לישראל הרב יצחק אייזק הלוי הרצוג זצ"ל, אמו של הנשיא חיים הרצוג וסבתו של יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג.