המרכז העירוני אפ 60+ להכוונה וצמיחה לאזרחים ותיקים החל לפעול בעיר. לראשונה פועלת בנצרת עילית תוכנית ייחודית שנותנת מענה לאוכלוסיית בני ה־60-75, אשר נמצאת על קו הרצף בתהליך הפרישה, ומספקת לה מענה חברתי ותעסוקתי מהכנה לפרישה ועד תקופת המעבר וההסתגלות. התוכנית מופעלת כפיילוט בשבעה יישובים בלבד ברחבי הארץ ובתוכם נצרת עילית.

צילום: אלבום פרטי

התושבים הוותיקים בעיר מהווים נתח גדול מאוכלוסיית העיר, והתוכנית החדשה מסייעת להם לגבש את החיים שלאחר הפרישה, גיבוש הווי של פעילות משותפת ויצירת קהילה שבה אחד מפרה את השני. "זה משהו שהוא לא מובן מאליו, יש פה חברותא כזו של אנשים שנפגשים יחד, חולקים תובנות משותפות, בעיות משותפות ואף מסייעים אחד לשני", סיפר אחד המשתתפים במיזם.

לדברי המשתתפים, יש שיתוף פעולה בכל הנושאים וזה הרבה מעבר לנושאי פרישה, לדוגמת קשרים חברתיים והתמודדויות עם דילמות של הגיל. "מטרות התוכנית הן לקדם מודעות לתקופת החיים החדשה בגיל השלישי, לייצר שירות עירוני וליווי פרטני וקבוצתי ולקדם סדנאות והרצאות בתחומים שונים שמעניינים את האוכלוסייה הוותיקה ומשפיעים על חייה כגון: ניהול פיננסי, בריאות ופנאי, מיצוי זכויות, אוריינות דיגיטלית ועוד", אמרה השבוע מנהלת המרכז ילנה וייסמן.

לקבוצה דף פייסבוק פעיל אותו מפעיל ווילי פוגל ובו מקבלים המשתתפים חומרי קריאה ועדכונים ויכולים להתעדכן בזמן אמת בכל המתרחש בפרויקט. "זה נותן הרבה כי אנשים הפורשים לחיים חדשים, לא תמיד מבינים את הזכויות שלהם, ומה הם יכולים לקבל ממשרדי הממשלה השונים, ופה בעצם מקצרים לנו את הדרך משמעותית", סיפרה חברת קבוצה נוספת.

מהעירייה נמסר כי המשרד לשוויון חברתי והג'וינט, שעומדים מאחורי המיזם, נענו לבקשתה וצירפו את נצרת עילית לפרויקט.