לראשונה בעפולה יתקיים הפנינג גאווה במרחב הציבורי, בפארק הרכבת במרכז העיר או בשוק החדש. לאירוע, שיתקיים בעוד כחודש ב־7 ביוני, צפויים להגיע חברי הקהילה מהעיר ומהסביבה.

מצעד גאווה בתל אביב | צילום ארכיון: יאיר שגיא

ליבנה סלע, חבר ב'מקום בעמק' ומדריך בתנועת 'איגי', שנבחר להנחות את ההפנינג סיפר כי האירוע נולד מתוך מפגשים של 'מקום בעמק' (קבוצה של להט"בים מעפולה ומהסביבה שיוצרים באופן שבועי מפגשים של בוגרי הקהילה - ר.ש) שרצו לערוך בעיר אירוע גאווה. "זה נושא שאנחנו מדברים עליו כבר שנה ועכשיו סוף סוף יוצא לפועל", סיפר סלע, "חברים טובים שלי שמארגנים את האירוע מ'מקום בעמק' פנו אליי שאנחה את האירוע ואף אופיע בו וזה מאוד ריגש אותי. הכבוד הוא שלי".

על ההרגשה שלראשונה אירוע מסוג זה נערך בעפולה אמר סלע: "זה מדהים. זה אירוע שבשנים אחרות היה בגדר בלתי אפשרי. עד כה נערכו אירועים לקהילה הלהט"בית אבל באופן עצמאי; עכשיו זה נעשה תחת חותמת רשמית, קבל עם ועדה, וזו פריצת דרך מבחינתנו".

סלע מציין כי אינו חושש מכך שיהיו כאלה שינסו להפריע במהלך ההפנינג או לחבל בו. "זה לא מעסיק אותי בכלל. אני מניח שזה לא יתקבל בכזו קלות ויהיו אנשים שיתנגדו לאירוע הזה", אמר בכנות, "אני מתעסק בדברים החיוביים שהולכים לקרות בהפנינג ואחד מהם הוא ההופעה שאני צריך להכין".

בקהילה החרדית ובקהילה הדתית־לאומית ישנה כבר תסיסה לקראת האירוע הזה. "לצערנו אי אפשר למנוע את האירוע הזה שפוגע ברגשותיהם של המון אנשים. אם היתה אפשרות היינו עושים משהו כדי שהוא לא יתקיים", אמר יוסי לוי חבר הקהילה הדתית בעיר, "לדעתי יותר מ־80 אחוז מתושבי העיר נגד אירוע כזה. בסך הכל עפולה היא עיר של סובלנות כלפי האחר והשונה ואני לא מאמין שיהיה ניסיון לפגוע באירוע".

חבר מועצת העיר עו"ד צורי כהן, שמייצג את הקהילה החרדית, הוסיף: "אנחנו מאמינים במשפחה של אבא ואמא. לצערי במדינה שלנו אי אפשר למנוע את האירוע הזה. אם היינו יכולים, היינו עוצרים אותו. ביקשנו מהגורמים הרלוונטיים שהאירוע יתקיים במקום סגור ולא במרכז העיר כפי שפורסם".  

מעיריית עפולה נמסר בתגובה: "מבדיקה מול אגף התרבות בעירייה, עולה כי האירוע מופק ומנוהל על ידי רשת 'שחקים' והחברה למתנ"סים והעירייה או אגף התרבות של העירייה אינו לוקח חלק או נושא באי אלו מהעלויות באירוע זה".