אמילי גולדובסקי בת ה־16 מיקנעם הצליחה לגייס יותר מ־200 אלף שקל כדי לעזור לאביה החולה בסרטן. "אני פונה אליכם ומבקשת את עזרתכם, שתתרמו ותעזרו לנו לתת לו את הזכות להמשיך לחיות את חייו", כתבה בפוסט נוגע ללב באתר התרומות GIVEBACK, פוסט שלא השאיר אף עין יבשה. גולדבסקי הציבה יעד של 200 אלף שקל ולהפתעתה הרבה בתוך שבוע ימים בלבד הצליחה לגייס את כל הסכום. האתר יהיה פתוח עד ה־24 בספטמבר ועדיין אפשר לתרום.

אמילי ואלכס גולדבסקי. תעשה הכל כדי להציל את אבא | צילום: אלבום פרטי

בשורה קשה

לפני כחודשיים וחצי גילתה גולדובסקי שאביה חולה במחלה הקשה. האב סבל מכאבי ראש עזים ועבר סדרת בדיקות שגילתה את הנורא מכל: גידול בראש. אחרי ביופסיה התברר כי מדובר בגידול סרטני אלים וכי יש לו גרורות בתוך המוח. "היו לאבא כאבי ראש, אבל בחלומות הגרועים שלנו לא חשבנו שזה סרטן", היא משחזרת את הרגע הקשה של הגילוי. "ביום האחרון ללימודים התקשרו אליי מהמשפחה בבוקר והודיע לי שהתוצאות של הבדיקה הגיעו ושמדובר במחלה".

מה הרגשת?

"לקחתי את זה קשה מאוד. לא הפסקתי לבכות. פשוט לא ידעתי איפה לקבור את עצמי, ולמה זה מגיע לו ולנו. שבועיים אחרי כבר גילו שזה סוג של סרטן מאוד אלים וקשה. אבא סיפר לי את זה עם דמעות בעיניים, ובאותו רגע הרגשתי שחרב עליי עולמי. ראיתי את הפחד בעיניים שלו כשהוא סיפר לי את זה. בחיים לא ראיתי אותו בוכה ומפחד ככה. פתאום, מכאב ראש אחד, מודיעים לבנאדם שהוא חולה קשה ושאין לו הרבה זמן לחיות. אי אפשר להסביר את ההרגשה הזאת".

האב, אלכס גולדובסקי בן ה־41, הוא רב־סרן במילואים ועובד מדינה במשרד הביטחון. בימים אלו הוא עובר טיפולים קשים של כימותרפיה והקרנות, אבל זה לא מספיק כדי להתגבר על המחלה. אמילי, שמסייעת לו כל העת, היא בת יחידה להוריה: "אני נאחזת באבא שלי", היא אומרת.

לנוכח מצבו הקשה של האב, החליטה גולדבסקי לקחת את המושכות לידיים. "אחרי שנודע לי מה סוג הסרטן התחלתי להתקשר לרופאים, לאנשים ולכל מי שיכול לסייע", היא מספרת, "בכל רגע פנוי שיש לי אני בודקת וחוקרת כל דבר באינטרנט. גילינו שיש תרופות שאמנם לא מבטיחות מאה אחוז הצלחה, אבל יש סיכוי שהן כן יכולות לנטרל את המחלה. מדובר בנגיף שמפותח בארצות הברית וכדי להביא אותו לארץ צריך מימון גדול. חשבתי מה אני יכולה לעשות ואחרי חיפושים מצאתי אתר של גיוס כספים. החלטתי שזו הדרך העיקרית שבה אני יכולה לעזור לאבא".

"כולם פה בשבילי"

על השאלה מאיפה ילדה בת 16 מגייסת תעצומות נפש כאלו, היא עונה: "כשכולם מתגייסים לעזור, זה נותן כוחות. אחרי שהתחלתי עם האתר, הרבה חברים קרובים פרסמו את זה. אנשים כתבו לי כמה זה מרגש. אנשים שאני לא מכירה תורמים, שולחים לי הודעות ומאחלים בריאות לאבא. תוך פחות משבוע השגנו את כל הכסף. מזה שאבתי את הכוחות.

"זה מדהים", היא מוסיפה. "כל בוקר כשאני קוראת את כל ההודעות, אני עם דמעות. כולם פה בשבילי, וזה מחזק ברמות שאנשים לא מתארים לעצמם. ברגע של משבר אני קוראת את זה ומתמלאת באופטימיות. גם את אבא זה מחזק. הוא בנאדם שתמיד עם שמחת חיים ועם חיוך על הפנים, והנתינה הזו של כולם משאירה אותו חזק ולא מורידה אותו למטה".

בין הטיפולים, גיוס הכספים ושנת הלימודים החדשה שתכף מתחילה, היא מוצאת זמן גם לעבוד בחופש הגדול: "אני משתדלת להיות כמה שיותר עם אבא, כי אני גם עובדת בחופש כמלצרית כדי לחסוך כסף", היא מספרת. "בכל זמן פנוי שיש לי אני לוקחת אוטובוס ונוסעת לבית החולים, שרחוק מהבית שלי. אני בודקת וחוקרת כל דבר על המחלה באינטרנט. הצוות החינוכי עוזר לי מאוד, ואני מקווה שאהיה מספיק חזקה כדי לשלב הכל יחד עם הלימודים".

איך הרגשת כשהגעתם לסכום היעד?

"זה מדהים. ממש מרגש שכולם התגייסו לעזור במהירות כזו. זה לא מובן מאליו. אני בת 16 ועושה הכל לבד. אין לי עוד אחים. אבא שלי תמיד נתן את כל כולו עבור אחרים והושיט יד, ועכשיו עם ישראל היה כאן בשבילנו. אי אפשר לתאר עד כמה זה מחזק ומחמם את הלב".