טקס ההתייחדות השנתי עם זכרם של 3,092 חללי התנועות הקיבוציות שנפלו במערכות ישראל ובפעולות התקיים היום (שלישי, 28.5) ב'אנדרטת הקיבוצים' - אתר ההנצחה לחללי התנועות הקיבוציות שנמצא ביער הקיבוצים במועצה האזורית מגידו.

צילום: גיא אסיאג, מערך ההסברה של קק"ל

האירוע נערך בסימן 50 שנה למלחמת ההתשה ובה השתתפו משפחות שכולות יו"ר קק"ל דניאל עטר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר, ראש המועצה האזורית מגידו איציק חולבסקי, שר הביטחון לשעבר בוגי יעלון, נבחרי ציבורי, חברי כנסת ותושבי המועצה.

במהלך הטקס המרגש שלווה בקטעי נגינה ושירה סיפר יו"ר קק"ל דניאל עטר את סיפור של רב-סמל עודד ניר ז"ל, בן קיבוץ איילת השחר, לוחם בקומנדו הימי, שנפל בספטמבר 1969 לאחר שהטביע שתי ספינות טורפדות מצריות במפרץ סואץ. עטר הניח זר באנדרטה לזכר נופלי הקיבוצים יחד עם אחיו אבנר.
"שורשי התנועה הקיבוצית עבים ועבותים כמעט כשל המפעל הציוני כולו", אמר יו"ר קק"ל עטר בטקס, "לא ניתן לדמיין את קורות המדינה ללא תרומתם הייחודית של קיבוציה – בביטחון, בהתיישבות, בקליטת העלייה, בחקלאות, בתעשייה, בתיירות, בחינוך ובתרבות".

צילום: גיא אסיאג, מערך ההסברה של קק"ל

צילום: גיא אסיאג, מערך ההסברה של קק"ל

בדבריו הדגיש יו"ר קק"ל עטר את העוצמה הייחודית של הקבוצות והקיבוצים וציין שבהם התגשמו החיבור שבין האדם לאדמה, בין כלכלה לקהילה, בין ציונות לציון, ובין כל אלה לאחווה ושוויון, רעות וסולידריות, צדק חברתי וערבות הדדית. "התנועה הקיבוצית מתייחדת היום עם זכרם של מיטב בניה, אלה שגדלו על ברכיה והתחנכו על ערכיה", אמר עטר בקול חנוק והוסיף: "אלה שחלמו חלומות, תכננו תכניות והבטיחו לעצמם וליקיריהם הבטחות – עד שברגע אחד, בטרם עת, הזמן קפא מלכת. אנחנו לא שוכחים אותם לרגע. היום נתחייב כולנו להמשיך בדרכם, לשמר ולחדש את נופי ילדותם, ולהשלים עד כמה שניתן את מפעל חייהם בשמם".