התבוננות פנימית
קרן אלקריף, עפולה, חברת מועצת העיר

את עושה עם עצמך חשבון נפש בתקופה הזו? "אני מאמינה שבנאדם טוב הוא בנאדם שעושה חשבון נפש עם עצמו כל השנה, אבל בוודאי שהדגש הוא יותר בימים אלה. ברמה האישית אני מרגישה איזושהי תחושה של החמצה שאני נשאבת לעבודה ולמרוץ של העשייה הציבורית ואז המשפחה משלמת את המחיר. אני מקווה שהשנה אצליח להקדיש יותר זמן לתא המשפחתי. ברמה הציבורית אני מאוד מייחלת לכך שעם כל זה שהכל מאוד עמוס ותובעני, שאני אצליח לעשות כמה שאפשר בפן הציבורי"

קרן אלקריף (צילום: אלבום פרטי)

ממי את צריך לבקש סליחה ולמה? "מהמשפחה שלי. אני צריכה לבקש לצערי הרבה סליחות מבעלי ומהילדה שאני לא נוכחת מספיק בחיים שלהם. למזלי הם מאוד תומכים ומכילים"

מה הדבר האחד שאת לא סולחת לעצמך? "לא חושבת שיש משהו כזה. אני מאמינה שכל מה שאתה עושה הוא לא כדי לפגוע או להכאיב למישהו"

אילו הכנות את עושה לקראת יום הכיפורים? "אני מגיעה ממשפחה מסורתית. אנחנו עושים את כל ההכנות שיש לכיפור אם זה מנהג הכפרות והארוחה המפסקת שאנחנו עושים כל שנה אצל אמא שלי"

מה היום הזה מהווה עבורך? "להסתכל פנימה לתוך עצמך ולראות מה טוב ומה פחות, מה את רוצה לשפר, מה את מאחלת לעצמך ומה היעדים לשנה הקרובה" 

יום של מחשבות
שי יזרעאלי, כפר יהושע, סגן ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל

אתה עושה עם עצמך חשבון נפש בתקופה הזו? "אני עושה בימים אלה חשבון ביני לבין עצמי, ביני ובין משפחתי וסובביי. חונכתי על אהבת ישראל ועל הערך 'ואהבת לרעך כמוך'. זה הזמן לעשות תיקון"

ממי אתה צריך לבקש סליחה ולמה? "אני לא חושב שיש מישהו שפגעתי או התכוונתי לפגוע בו. אם יש אחד כזה אני מתנצל"

שי יזרעאלי

מה הדבר האחד שאתה לא סולח לעצמך? "שלא עשיתי מספיק דברים טובים, שלא עזרתי וסייעתי מספיק לאנשים. אני מצר על זה"

אילו הכנות אתה עושה לקראת יום הכיפורים? "אני לא עושה כפרות. אני הולך לבית הכנסת וצם ככל שהרפואה מאפשרת לי. בצאת יום כיפור אני נוהג לתקוע בשופר ולהוציא את כולם מהצום. זה עבר בירושה מסבא שלי יעקב יזרעאלי ז"ל, שהיה מושבניק מסורתי מהסוג של פעם, חלוץ אמיתי שנהג לתקוע בשופר בראש השנה וביום הכיפורים בבית הכנסת של המושב"

מה היום הזה מהווה עבורך? "יום של תיקון וניקיון. זה בעיקר יום של מחשבות. אין כלום ביום הזה אז אפשר לחשוב הרבה. אני בדרך כלל חושב איך אפשר לעשות יותר בחיים, למען הסביבה וביום-יום"

 'ברוגז' ממושך
עומרי זריהן, עפולה, מנהל אצטדיון הכדורגל בגבעת המורה

אתה עושה עם עצמך חשבון נפש בתקופה הזו? "בוודאי, התקופה שלפני יום הכיפורים היא זמן מיוחד של חשבון נפש לכל יהודי"

ממי אתה צריך לבקש סליחה ולמה? "מההורים שלי, מאחותי היקרה ומאחי הגדול שמסייעים לי בגידול הבנות"

עמרי זריהן

מה הדבר האחד שאתה לא סולח לעצמך? "שלא הרמתי טלפון לאחי הגדול ניסים כדי לבקש ממנו סליחה כבר ביום הראשון שבו רבנו. ה'ברוגז' הזה נמשך שלוש שנים שהיו בזבוז של זמן יקר איתו"

אילו הכנות אתה עושה לקראת יום הכיפורים? "הולך לבית הכנסת, צם וכמובן אי אפשר בלי פדיון כפרות"

מה היום הזה מהווה עבורך? "זמן של חשבון נפש, התבוננות על השנה שעברה וקבלת החלטות לשנה החדשה"

לנקות את הנשמה
דודו כהן, עפולה, כוכב ריאליטי

אתה עושה עם עצמך חשבון נפש בתקופה הזו? "אני עושה חשבון נפש עם עצמי כל לילה ומדבר עם בורא עולם כל לילה. תמיד משתדל להיות יותר טוב ולשפר איפה שאפשר"

ממי אתה צריך לבקש סליחה ולמה? "אני חושב שהלב שלי נקי. לא נראה לי שפגעתי במישהו, אבל אם כן אני כמובן מתנצל"

דודו כהן

מה הדבר האחד שאתה לא סולח לעצמך עליו? "שלא הצלחתי להציל את אמא שלי זיכרונה לברכה. השתדלתי הכי הרבה בעולם, אבל תמיד אני חושב שיכולתי יותר"

אילו הכנות אתה עושה לקראת יום הכיפורים? "אני כמובן צם והולך לבית הכנסת. מקדיש את הצום הזה לעילוי נשמת אמא שלי וגם כדי לכפר על טעויות שעשיתי בשנה האחרונה. אנחנו כוהנים אז בטח שעושים גם כפרות"

מה היום הזה מהווה עבורך? "חשבון נפש עם עצמי, מחילה מאנשים שאולי לא דיברתי אליהם יפה או פגעתי בהם. היום הזה מנקה את הנשמה. אחריו אני מרגיש בנאדם חדש"

 

חרטה על העבר
משה לוי, מגדל העמק, עובד במוקד העירוני

אתה עושה עם עצמך חשבון נפש בתקופה הזו? "בוודאי. אני חושב על השנה שחלפה. מה לא היה בסדר. אם מי לא היה בסדר. במשפט אחד: חרטה על דברים מהעבר וקבלה לעתיד. ומנגד זו גם תקופה בה אני מוקיר תודה לאנשים שהטיבו עימי כמו ראש העיר אלי ברדה"

משה לוי

ממי אתה צריך לבקש סליחה ולמה? "אני צריך לבקש סליחה מאמא שלי. אני לא מרבה לבקר אותה כפי שנדרש. אני מאוכזב מעצמי".

מה הדבר האחד שאתה לא סולח לעצמך? "היו אנשים שהייתי צריך לומר להם השנה את האמת בפנים ולא אמרתי. לא אמרתי כי אני לא טיפוס עז פנים".

אילו הכנות אתה עושה לקראת יום הכיפורים? "אני עושה את מנהג הכפרות בכסף. כמובן צם וכל היום בבית כנסת. אני מתכונן אליו בחיל וברעדה כי זה היום שמכתיב לנו את כל השנה שלפנינו בכל התחומים"

מה היום הזה מהווה עבורך? "היום הכי מרתיע ומפחיד בכל ימות השנה. ביום הזה נגזר על האדם איך הוא יעבור את השנה – בריאותית, כלכלית, משפחתית ובשאר העניינים"

 

חטא היוהרה
גיל ברעם, מושב ציפורי, מנכ"ל הפועל נוף הגליל

אתה עושה עם עצמך חשבון נפש בתקופה הזו? "ברור. חושב על כל העונה שבפתח. אם התכוננו נכון, אם טעיתי באיזשהו מקום. כשמתחילים עם פתיחת עונה כזו, ברור שאתה עושה עם עצמך חשבון נפש"

ממי אתה צריך לבקש סליחה ולמה? "מהאוהדים של הפועל נוף הגליל שלא עלינו לליגת העל. אני לא סולח לעצמי אז אני בספק שהם יכולים לסלוח לי"

גיל ברעם

מה הדבר האחד שאתה לא סולח לעצמך? "שלא עלינו ליגה. הייתי בסוג של חטא היוהרה. כבר ראיתי אותנו בליגת העל ולא האמנתי שיכול לקרות מה שקרה. בדיעבד הייתי צריך לפעול אחרת"

אילו הכנות אתה עושה לקראת יום הכיפורים? "צם והולך לבית הכנסת. עושה את מנהג הכפרות לשלוש הבנות שלי ומשתדל לשמור על כל המנהגים היהודיים"

מה היום הזה מהווה עבורך? "יום מנוחה. ניקיון טוטאלי, בלי טלפון, עם הרבה מחשבה. זה היום היחיד בשנה שאתה באמת יכול להיות רק עם המשפחה ונקי מכל הפרעה"