פרויקט חדש של היחידה להתנדבות ותוכנית 'פותחים עתיד' במגדל העמק: סדנת בישול למשפחות הנמצאות בתוכניות העצמה. פעם בחודש נכנסת השפית זיוה לובטון לבית של משפחה, שנבחרת על ידי האגף לשירותים חברתיים, ומעבירה סדנת בישול להורים ולילדי המשפחה, בהתנדבות מלאה. הרעיון הוא להתאים לכל משפחה תפריט אישי בהתאם להעדפותיה, להעשיר את הידע שלהן בתחום הקולינרי עם אוכל בריא ולהראות איך ניתן להפוך אוכל פשוט לאוכל גורמה.

מימין לשמאל: מעיין פניבלוב, אילנית פרץ־עייש והשפית זיוה לובטון (צילום: שרון צור)

"המוטו שלי הוא שכל אחד יכול. כשמקבלים את הכלים הנכונים, גם מוצרי יסוד יכולים להפוך למאכלי גורמה, מה שמאפשר שיוויוניות גם למי שידו אינה משגת", אמרה זיוה לובטון, השפית, קצינת משטרה בגמלאות ותושבת העיר, "זכיתי להיות חלק ממעגל הערבות ההדדית של משפחת מתנדבי מגדל העמק. זה מרגש אותי כל פעם מחדש".

השפית תורמת את כל הפרודוקטים לסדנה, מקנה למשפחה כלים בנושא בישול בריא ומלמדת טכניקות בישול כשהמסר העיקרי שמועבר בסדנה הוא שניתן לעשות ממוצרים בסיסיים אוכל גורמה, כמו מנות פתיחה: מרק אפונה, דג אמנון בתנור ופשטידת ירקות, ומנה עיקרית: קציצות בשר ברוטב אסייאתי לצד פריקי וסלט שורשים, ולקינוח - עוגיות פיצוחים.

בסיום הסדנה יושבת המשפחה יחד עם השפית וילדי 'פותחים עתיד' לארוחת ערב עם המאכלים שבושלו ואף מקבלת ערכת מוצרים להכנה עצמית של ארוחה נוספת שנתרמת על ידי תלמידי פותחים עתיד ובית התבשיל. כמו כן היא מקבלת מתכונים שהדפיסו התלמידים וסינרים שהכינו דיירי בית גרבסקי - הוסטל של נכים קשים בקהילה.

בכל כניסה למשפחה, מעיין פניבילוב, נאמנת משפחות מתוכנית פותחים עתיד שמובילה את הפרויקט, בודקת את ההעדפות הקולינריות של המשפחה ומתאימה את התפריט לבני המשפחה יחד עם השפית, כמו למשל משפחה שביקשה תפריט דיאטטי או משפחה צמחונית.

סבתא רותי (שם בדוי), המהווה משפחה אומנת לנכדיה, אצלה התקיים הפרויקט לראשונה, ציינה: "נהגתי לבשל אוכל דרום אמריקאי, ועתה בזכות הסדנה נחשפתי למאכלים ישראליים שמתאימים לנכדים שלי וגם למדתי שמאוכל בסיסי אפשר לעשות אוכל של מסעדות".

אילנה פרץ עייש, מנהלת היחידה להתנדבות באגף לשירותים חברתיים: "לא צריך להיות עשיר כדי לבשל אוכל גורמה. התוכנית הזאת באה לסייע למשפחות לשדרג את המזון שלהם בצורה יצירתית ומכבדת".

ראש העיר אלי ברדה הוסיף: "'מבשלים בשבילך' היא דוגמא נוספת למגוון פרויקטים המיישמים את הסולידריות החברתית הנהוגה במגדל העמק והרואה את צרכי האחר. הרשות מעודדת ומקדמת יוזמות חברתיות מסוג זה ודואגת להטמיע את ערך הנתינה והערבות ההדדית".