ביום ראשון, (אתמול) נערך טקס מרגש בבית הכנסת 'אחוות הכבאי' בעפולה שבו נחנך לוח הנצחה מרשים בצורת מנורה הנושא את זכרה של ג'קלין סויסה ז"ל מנוף הגליל, שהלכה לעולמה לפני יותר מחצי שנה לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. את הנצחתה יזמו בעלה שמעון וילדיה אילן, שרון, נורית וסיגל. 

צילום: שרון צור

צילום: שרון צור

צילום: שרון צור

ג'קלין ז"ל היא אמם של האחים אילן, מאמן הפועל מגדל העמק בכדורגל ושרון, לוחם אש ומנהל הפועל נוף הגליל בכדורגל. המשפחה רצתה לעשות משהו כדי להנציח את האם ולבסוף החליטה שהמנורה המיוחדת היא זאת שתישא את שמה ואת שמו של נפטר נוסף שמשפחתו השתתפה בעלות.

"בדקנו לגבי ספר תורה, אבל רצינו משהו שיהיה יותר בולט ושיזכיר אותה יותר. רב בית הכנסת אמר שכבר שבע שנים הם מחכים שמישהו יבוא ויעשה את לוח המנורה על קיר בית הכנסת ולכן החלטנו ללכת על זה", מסביר הבן שרון מדוע בחרו דווקא במנורה.

צילום: שרון צור

צילום: שרון צור

צילום: שרון צור

צילום: שרון צור

על העובדה שהיא נחנכה דווקא בבית כנסת בעפולה ולא בבית כנסת בנוף הגליל, משם המשפחה במקור, אמר שרון: "אבא שלי מתגורר בעפולה ומתפלל בבית הכנסת 'אחוות הכבאי', ולכן החלטנו להנציח את אמא דווקא שם כי זה היה חשוב לו. בהמשך נעשה משהו לזכרה גם בבית הכנסת בנוף הגליל שאני מתפלל בו וגם אבא שלי היה מתפלל בו כל השנים".

איך הרגשתם ברגע חניכת המנורה?

"וואו, זה היה מרגש מאוד. הרצון הוא להנציח אותה איפה שאפשר, ואם אפשר בדברים כאלה - אז עוד יותר טוב. אבא שלי יעשה כל מה שאפשר כדי להנציח ולזכור אותה ואנחנו הולכים אחריו. הרגשנו שאמא היתה שם איתנו, אבל אנחנו מרגישים את זה בכל יום וגם מאמינים בזה. בכל דבר שאני עושה אני יודע שהיא איתי וכל דבר שקורה מבחינתי זה לטובה".

שישה וחצי חודשים עברו מאז לכתה של ג'קלין מהעולם והגעגוע אינו מרפה, אומר בנה. "כל יום הגעגוע הוא גדול יותר. אומרים שהזמן הוא תרופה, אבל אני לא מרגיש את זה. כל יום הוא קשה יותר". 

צילום: שרון צור

צילום: שרון צור

שמעון סויסה אב המשפחה אמר בהתרגשות רבה עד דמעות: "קשה לי לדבר. הגעגועים לאשה שהיתה הכי יקרה לי בעולם הם גדולים. לרגע לא נפרדנו. בחיים לא נסעתי לאף מקום בלעדיה והיא לא נסעה בלעדיי. תמיד היינו קשורים אחד לשני".

על ההנצחתה במנורה מיוחדת: "אני מתפלל בבית כנסת 'אחוות הכבאי' ולפני כחודשיים הרב בבית הכנסת דיבר על זה שהם מחפשים תורמים למנורה אחרי שהוא סיים לדבר אני קמתי ואמרתי לו שאני לוקח את זה עלי לזכרה של אשתי. תוך שבועיים חתמתי והתחלנו לעבוד כי רציתי שהנר הזה יידלק בערב יום כיפור".

צילום: שרון צור

צילום: שרון צור

צילום: שרון צור

סויסה האב מוסיף כי מבחינתו זו רק ההתחלה וכי בכוונתו להנציח את אשתו גם בבית כנסת 'אור חדש' בנוף הגליל. "הזמנתי תיבה חדשה עם השם שלה וספריה חדשה גם לזכר ההורים של ג'קלין שתמיד רצתה לעשות משהו עבורם. אני מאמין שזה ייצא לפועל אחרי החגים בעזרת השם", אמר.