תושבי עפולה המבקשים היום לקבל שירותים עירוניים נאלצים להתרוצץ בין אגפי העירייה ומחלקותיה, הפזורים בכמה מבנים בעיר. לתלאות האלה עתיד לבוא סוף, כאשר כל השירותים העירוניים ירוכזו בבית עירייה חדש שיבנה בקרוב בשדרות ארלוזורוב פינת רחוב יהושע חנקין, מול בית הכנסת המרכזי. מדובר בשטח שבו אמור היה לקום, בקדנציה של ראש העיר לשעבר יצחק מירון, פרויקט דיור בר השגה.

המקום בו יוקם מבנה העירייה החדש  |  צילום: שרון צור

הפרויקט, שיהיה אחד הפרויקטים המובילים בקדנציה של ראש העיר אבי אלקבץ, מתוכנן על ידי האדריכל גבי שוורץ ויכלול חניון תת־קרקעי עם 100 מקומות חניה, קומת חנויות בגודל 2,000 מ"ר ושלוש קומות של משרדים, שיחולקו לשני מבנים: האחד, מבנה משרדים על כ־4,000 מ"ר שיהיה למעשה העירייה החדשה, והשני, מבנה משרדים על כ־2,000 מ"ר עבור אנשים פרטיים.

ואיפה תמוקם לשכת ראש העיר? כמובן בקומה השלישית. היא תהיה לשכה מרווחת; וככל הנראה יהיה בצמוד לה חדר ישיבות גדול.   

"העיר כמעט הוכפלה במספר התושבים שלה, ויש היום כמה מחלקות שלא נמצאות בבניין העירייה. למעשה, תושב שצריך כמה מחלקות שונות צריך להתרוצץ בין שלושה מבנים שונים בעיר. בבניין החדש נוכל לתת לתושב את כל המחלקות תחת קורת גג אחת", אמר ראש העיר אבי אלקבץ.

מי יממן את עלות הפרויקט? לדבריו של אלקבץ, הכסף שתקבל העירייה מהשכרת החנויות והמשרדים במבנה החדש יממן את הפרויקט.

בניין עיריית עפולה הקיים נבנה לאחר הקמת המדינה. הוא ישן מאוד וכבר אינו תואם את צרכי העיר. בשנת 2002 הוא עבר שיפוץ נרחב, אבל מאז חלפו 17 שנה והעיר גדלה והשתנתה. אלקבץ מסר כי כרגע לא ברור מה יעלה בגורל המבנה לאחר שהעירייה תעזוב אותו. ההערכה היא שהוא יימכר או שהעירייה תשכיר אותו.

בצמוד למבנה העירייה הנוכחי נמצא בניין המועצה המקומית המיתולוגי של העיר (המבנה האדום), שבשלב זה אין שום כוונה לגעת בו.