אלון ברוך (47) סיים את תפקידו כמתאם פעילות הסמים בעיריית עפולה. זאת לאחר האיחוד בין 'הרשות למלחמה בסמים' ו'עיר ללא אלימות' שפועלות כעת תחת 'הרשות למאבק באלכוהול וסמים'.

אלון ברוך. "אני מאמין במישהו ש'מעד' ולא 'נכשל'" | צילום: שרון צור

ברוך, עורך דין במקצועו, מסיים קדנציה של כמעט עשור בתפקיד במהלכה הביא לשינוי רב בקרב בני הנוער ותרם רבות בנושא המלחמה בסמים. הוא בנה בעיר שני מועדונים: האחד בגבעת המורה, 'מרכז רוחני לנוער דתי־מסורתי' והשני מועדון גרפיטי שנקרא 'אבן־ספוט'. "במקום שיסתובבו ברחובות נתנו להם מקום משלהם לצייר עם צוות הדרכה", הוא אומר.

נוסף על כך הוא הקים את הפרויקט 'מישהו לרוץ איתו'. "הייתי הולך עם הנערים לבתי משפט ולקציני מבחן. היינו רצים עם הנוער בכל הרבדים; אם לאמא היה למשל בעיות בארנונה או בהוצאה לפועל, אז הייתי הולך איתה ומנסה לפתור את זה. מערך שלם כדי שהילד ירגיש בטוח ויאמין בנו", הוא מספר.

ברוך מסביר על הפעילות של מתאם הסמים בעפולה: "בתקופתי תקצבנו את בתי הספר בסכום שקרוב ל־200 אלף שקל. עשינו פעילויות שונות, תוכניות והצגות בבתי הספר. כלומר כל בתי הספר קיבלו הכשרה בתחום המניעה וההסברה", מסביר ברוך ומוסיף, "בפרויקט עצמו היו שותפים יחידת ההתמכרות. היינו מלווים צעירים ובני נוער גם למרכזי גמילה ועוברים איתם את כל התהליך".

התפקיד היווה עבורו סוג של סגירת מעגל. "אני גדלתי בשכונה ובעצמי הייתי פעם ביחידה לקידום נוער. אני מכיר את ההרגשה הזו של ילד שאף אחד לא האמין בו. היו לי רק שמונה שנות לימוד ורק אחרי הצבא עשיתי את הדרך שלי", הוא אומר ומוסיף היכן נחשף למראות הקשים בקרב בני הנוער לראשונה, "כשעשיתי תואר שני בקרימינולוגיה ההתמחות שלי היתה ב'בית השאנטי' ושם ראיתי אנשים שגרים ברחובות, ראיתי מקרוב את הפשיעה והזנות של בני הנוער. זה אמנם שונה ממה שקורה פה בעפולה, אבל נתן לי פרספקטיבה מאוד רחבה".

מה זה עושה לך לראות את הילדים והנערים האלה יוצאים מהמעגל הזה?

"היתה נערה שההורים שלה היו גרושים ואבא שלה נכנס לבית סוהר והיא נשארה לבד. עשינו איתה לילות כימים ובסופו של דבר הבחורה הזו התגייסה והתחתנה וחיה חיים נורמטיביים. זה דברים שממלאים את הלב. יש כאלה שמתגאים בבניין ההייטק שלהם, אני 'המבנה' שלי זה הילדים האלה שהתגייסו לצבא, הצליחו ועשו דרך. החיים מובילים אותנו למקומות שבהם אנחנו צריכים להסתכל על האחר. הדרך שלי היא שאני מאמין במישהו ש'מעד' ולא 'נכשל'. כי מישהו שמעד יש לו סיכוי לתקן ותמיד נהיה מאחוריו".

לאן פניך כעת?

"מבחינתי צברתי מספיק ידע וניסיון ואני מאמין שממקומי כעורך דין פלילי, אני יכול להמשיך ולסייע לאותם ילדים ונערים. אני תמיד אהיה זמין להם".

מעיריית עפולה נמסר: "פרויקט 'עיר ללא אלימות' ממומן ומנוהל על ידי המשרד לביטחון פנים. ע"פ החלטת המשרד אוחדו שתי משרות למשרה אחת. בפניי אלון ברוך עמדה האפשרות לגשת למכרז אך מסיבותיו בחר שלא לעשות זאת ובחר לסיים את תפקידו. אנו מאחלים לו בהצלחה בהמשך דרכו".