אלונה בלנד (27) ממגדל העמק זכתה יחד עם היחידה שלה, מצפ"ן, בפרס ביטחון ישראל. בלנד ניהלה מיזם שבמסגרתו פיתחו אפליקציה הנלחמת בטרור המפגעים הבודדים. את הפרס היא קיבלה בשם כל היחידה בטקס מרגש בבית הנשיא, בנוכחות נשיא המדינה, שר הביטחון, הרמטכ"ל, אלוף התקשוב ובכירים נוספים. שר הביטחון היוצא אביגדור ליברמן, שהעניק לה את הפרס, החמיא לבלנד ולצוותה על ההישג הנפלא.

אלונה בלנד עם ראש העיר אלי ברדה. "הכל עניין של מוטיבציה" (צילום: דוברות עיריית מגדל העמק) 

לפני כשנה וחצי מונתה בלנד למנהלת פרויקט של מערכת חדשה, שמטרתה למנוע את הפיגועים והדקירות של מפגעים בודדים בגזרת יהודה ושומרון. המערכת מתבססת על טכנולוגיות מעולם ה־Big Data, והפרויקט הענק הוא שיתוף פעולה בין חמש יחידות שונות בצה"ל. תפקידה של בלנד היה לנהל את הפרויקט מטעם היחידה שלה, מצפ"ן (מערכות צבאיות לפיקוד, שליטה וניהול), בחיל התקשוב, שמהווה למעשה את בית התוכנה המטכ"לי הגדול בצה"ל.

כבר בימים שלמדה בבית הספר היסודי 'עליזה בגין', ולאחר מכן בחטיבת הביניים ובתיכון 'אורט רוגוזין' במגדל העמק, סומנה בלנד כהבטחה גדולה. מיד כשסיימה את לימודיה בתיכון, עם בגרות איכותית שכללה חמש יחידות במתמטיקה, חמש יחידות בפיזיקה, חמש יחידות באנגלית ועשר יחידות במגמת תוכנה, 'נחטפה' בלנד ללימודי מתמטיקה ומדעי המחשב בטכניון, במסגרת תוכנית המצוינות 'עתידים'. לאחר מכן התגייסה לצה"ל ועברה קורס קצינים, שבסיומו שולבה בפרויקטים שונים בצבא - בהם פיתוח אלגוריתם לשדרוג ההובלה במערך הלוגיסטי, ואפיון מערכת ניהול מערך האיסוף של חיל האוויר. הישגיה הובילו לזכייתה בפרס 'מצטיינת יחידתית' של מפקד היחידה.

לאחרונה נפגשה בלנד עם ראשי תוכנית 'עתידים' ועם ראש העיר של מגדל העמק, אלי ברדה, כדי לסכם את שנת הפעילות של התוכנית בעיר ולהציב יעדים לקראת השנה הבאה. במפגש אמרה בלנד: "אני גאה להגיד שנולדתי וגדלתי במגדל העמק. הסטיגמה היא שמהפריפריה קשה להגיע לתפקידים טובים בחברה בכלל ובצה"ל בפרט. זאת טעות. הכל עניין של מוטיבציה. הרבה חברים שלמדו איתי בתיכון משרתים כיום ביחידות הכי נחשבות בצה"ל. בית הספר 'אורט רוגוזין' העניק לי ולחבריי בסיס טוב להצליח בחיים האמיתיים, אחרי התיכון. את הידע שלי רכשתי בבית הספר ונתוני הקבלה שלי לאקדמיה לא נפלו מתלמידים אחרים בערים גדולות יותר. הידע והיחס האישי והחם שקיבלתי בבית הספר, יחד עם המוטיבציה והאמונה בעצמי, הביאו אותי למה שאני היום".

בחגיגות יום העצמאות שיתקיימו בתיאטרון העירוני, לעיני אלפי תושבים, יעניק ראש העיר אלי ברדה לבלנד תעודת הצטיינות ומלגת עידוד כספית. השבוע אמר ברדה: "אלונה היא בוגרת מערכת החינוך שלנו ואנחנו גאים בה ובהישג שלה. אני בטוח שהיא תהווה דוגמה אישית ומודל לחיקוי לתלמידים, כמו שש הבנות שהתקבלו לתוכנית היוקרתית 'מהנדסות העתיד' וכמו חברי נבחרות הפיזיקה מ'אורט רוגוזין' ו'יערת העמק', שזוכים במשך ארבע שנים ברציפות בתחרות הפיזיקה הארצית והעולמית 'המכונה המופלאה'".