לפני כחודש ימים אושפזה קרני לידסקי, בת חמש וחצי מקרית טבעון, בטיפול נמרץ ילדים ברמב"ם כשמצבה מוגדר אנוש. הילדה, שלמעשה הוכרזה כמתה בשל פגיעה בלבה עקב סיבוכי מחלקת השפעת, עברה החייאה וחוברה תוך כדי התהליך למכשיר 'אקמו' (ECMO), מכשיר המחליף את פעילות הלב והריאה לזמן ממושך.

משפחת לידסקי עם הרופאים שהצילו את חיי קרני (צילום: פיוטר פליטר, הקריה הרפואית רמב"ם)

מדוברות רמב"ם נמסר כי שבועות אחרי שהתנדנדה בין חיים למוות, שוחררה קרני לפני כמה ימים לביתה אחרי שהתאוששה לחלוטין. השבוע, לקול מחיאות כפיים סוערות, עלתה קרני הקטנה יחד עם הוריה אורי ורותם על במת אולם הכנסים ברמב"ם, במסגרת כנס ניתוחי הלב השנתי של בית החולים 'עבר, הווה ועתיד' ה־12 במספר, כדי לומר "תודה" לרופאים שהצילו את חייה.

"אנחנו מעריכים מאוד את העבודה שנעשתה ברמב"ם, בעיקר בטיפול נמרץ ילדים, שם בילינו את פרק הזמן הרב ביותר ואת החלק הקשה ביותר בטיפול בקרני", אומר אורי, אביה של הילדה, "המסירות והאכפתיות של הצוות, היחס האישי והתמיכה לכל משך האשפוז ולאחריו, היו בעלי משמעות גדולה בתוך התקופה הזו. התחושות היו לא פשוטות והיו לא מעט חששות, כאשר הוסבר לנו בהתחלה כי מדובר בסיכויים נמוכים להתאוששות; אבל הדברים לאט לאט השתנו והנה אנחנו כאן היום".

כאמור, לידסקי חוברה למכשיר ה'אקמו' בזמן החייאה, הליך נדיר יחסית בטיפולי 'אקמו' ובעל סיכויי הישרדות נמוכים: "במקרה של קרני, זה היה המוצא האחרון", מסביר ד"ר צבי אדלר, מנתח לב בכיר העומד בראש צוות ה'אקמו' ברמב"ם, "היא למעשה מתה בזמן שחוברה למכשיר והלב שלה ספג פגיעה לא פשוטה, אבל עם הזמן היא החלה להתאושש והפתיעה את כולנו. אנחנו שמחים ונרגשים לפגוש אותה היום, כשהיא יוצאת מבית החולים ללא פגע".

"זה מה שנהוג לכנות נס רפואי", מוסיף ד"ר יוסי בן־ארי, מנהל מחלקת טיפול נמרץ ילדים בבית החולים 'רות' ברמב"ם, "הסיכויים לא היו לטובתה של קרני, אבל אנחנו שמחים שהיא הצליחה להפתיע את כולנו".

בית חולים רמב"ם (צילום: פיוטר פליטר)

"ב־2019 נעשו בסך הכל 112 טיפולי 'אקמו', כאשר מתוכם ביצענו שני חיבורים ל'אקמו' תוך כדי החייאה", ציין פרופ' גיל בולוטין, מנהל מחלקת ניתוחי לב ברמב"ם על במת הכנס, והוסיף, "שניהם שרדו. אחת מהם נמצאת כאן איתנו", אמר, פנה אל הקהל והזמין את קרני והוריה לעמוד לצדו על הבמה. הוא גם הודה לצוותים המטפלים מהמחלקות השונות ברמב"ם, שסייעו בהצלחת הטיפול.

מכשיר ה'אקמו' הינו סוג של מכונת לב–ריאה, שאותה ניתן להפעיל לפרק זמן ממושך. במכשיר נעשה שימוש במקרים ספציפיים, ברובם קיצוניים, כאשר יש צורך לתת ללבו של החולה או לריאותיו זמן החלמה לצורך התאוששות. בישראל יש כמה מכשירי 'אקמו' בודדים, שניתנים להעברה ממרכז רפואי אחד למשנהו, לפי הצורך. מחלקת ניתוחי לב ברמב"ם פועלת בשיתוף פעולה עם בתי חולים שונים בארץ, ומסייעת באמצעות צוות רפואי ייעודי למטופלים הזקוקים לטיפול במכשיר. צוות ה'אקמו' ברמב"ם מטפל מדי שנה גם בכמה מקרים המערבים ילדים צעירים ופעוטות, כמו במקרה של קרני לידסקי - פעולות המצריכות מיומנות ויכולת להתמודד עם האתגרים הנובעים מגילם הצעיר של המטופלים הללו.