המיזם OPEN VALLEY (אופן ואלי), שפועל כיום בשלושה יישובים בלבד - קיסריה, יוקנעם ורמת ישי -  מגיע לנצרת עילית והיא תהיה העיר הרביעית בה יוקם ויפעל המיזם, שמעניק מעטפת רחבה לצמיחת סטארטאפיסטית מקרב תושבי העיר, כך שלא יצטרכו לנסוע עד לתל אביב על מנת לממש את חלומם.

היזמים עם ראש העיר רונן פלוט (צילום: אלבום פרטי)

לאחרונה הוצגה התכנית להקמת המיזם בנצרת עילית על ידי היזם יוסי אקרמן ואשת ההייט טק רים יונס הבעלים של חברת ההייטק 'אלפא אומגה'. בישיבה השתתפו מנכלי"ת העירייה חוה בכר, מהנדסת העיר סבטלנה גרמן והגזבר עדי מלכה. יוסי אקרמן הציג את עיקרי התכנית והסביר כי מטרתה לספק מענה לצורך קיים, ולמנוע מצעירים תושבי הפריפריה לעזוב למרכז.

לאחר שהגיעו לארץ חממות טכנולוגיות, מאיצי הסטרטאפים ומתחמי, co-working, ,מגיע כעת גם רעיון ה-venture builders: מתחם של מיזמים וסטרטאפים, הכולל יזמים ואנשי מקצוע מתחומים שונים, הפועלים במתחם עבודה משותף ומקיימים ביניהם רישות עסקי הדדי שממנו צומחים מיזמים ורעיונות חדשים.  אקרמן ציין כי מתחמים מהסוג של  open valley נעשים מבוקשים בשנים האחרונות בקהילת היזמים העולמית, מכיוון שלצד הסטרטאפים פועלים בהם גם בעלי מקצוע משיקים כמו בוני אתרים, מעצבי ממשק משתמש, מעצבים גרפיים, מומחי דיגיטל ואפילו עורכי דין ויועצים פיננסיים.

"הפריפריה לא מחכה יותר לממשלה, אנחנו כרגע באים לתת מענה לצורך קיים", הסביר אקרמן והוסיף כי המטרה בהקמת openvalley היא רצון ליצור בנצרת עילית את כל התנאים הנדרשים למיזמים מסוגים שונים כך שתושביה לא ייאלצו לעזוב את העיר ויבססו בה  תשתית עסקית הדדית.

בישיבה הוצגו נתונים לפיהם, ברגע שמיזמים בפריפריה מצליחים לגייס את ההשקעה הראשונית, הם מחפשים את ההזדמנות הראשונה לעבור לאזור המרכז, כדי להיות קרובים למקורות המימון לקראת גיוסים עתידיים ולהיות חלק מהאקו-סיסטם במתחמי העבודה המשותפים בתל-אביב. "במתחם שלנו יתקיימו באופן שטף גם סדנאות, הרצאות מקצועיות, Demo Days ואירועים משותפים, כבסיס לפעילות משותפת בין הגופים והיזמים במתחם", ציין אקרמן.

openvalley כולל חללי עבודה בגדלים שונים ובשכירות גמישה, מיומית ועד חודשית והמתחם ימוקם באזור מרכזי ואטרקטיבי. ראש העיר רונן פלוט ברך על המיזם ונתן אור ירוק להמשך תהליך התכנון והביצוע: "אני רוצה לספק לתושבי העיר את כל התנאים להתקדם גם בתחום הסטארטאפ, יש לנו הון אנושי עתיר ידע והיעד הוא לטפח אותו ולגרום לו לרצות להישאר ולהתפתח בעיר".