לאחר שפתח את מועדון הקריאה הראשון בעפולה ובארץ בכלל בשפה האמהרית במרץ האחרון, הפיילוט של דמוז גובזה מתחיל להתפשט גם לרחבי הארץ כאשר גם בבאר טוביה, טירת הכרמל, נתניה ואפילו תל אביב החלו במגעים עמו כדי לפתוח מועדון קריאה משלהם בספרייה העירונית.

  דמוז גובזה. "שימור ופיתוח השפה יעצימו את הקהילה" | צילום: שרון צור

גובזה (36) מבית שאן, נשוי ואב לשניים, הוא רכז המניעה וההסברה ברשות למאבק הסמים ואלכוהול בעפולה, אך ידוע גם כפעיל חברתי למען בני העדה האתיופית כאשר בשנה וחצי שלו בתפקיד קידם נושאים מאוד משמעותיים לטובת הקהילה ואף היה אחראי להחזיר לקדמת הבמה קבוצת תיאטרון נשים של הקהילה האתיופית.

כאמור, היוזמה המשמעותית ביותר שלו היא פתיחתו של מועדון הקריאה לבני העדה האתיופית בשנה שעברה בספרייה העירונית בשיתוף הרשות למאבק באלימות, סמים ואלכוהול במטרה לתת להם כלים לפתח דיאלוג, להתאמן ולרכוש ספרים בשפה האמהרית - כל זאת כדי לפתח את כישורי השפה והדיבור שלהם. כעת לאחר שהמועדון נחל הצלחה גדולה בעפולה, הוא מתחיל להתפתח גם ברחבי הארץ.

"מועדוני קריאה פועלים בכל רחבי העולם בשפות שונות, אך השפה האמהרית לא באה לידי ביטוי בארץ בכלל. היוזמה שלנו, 'מועדון קריאה באמהרית', באה לייצר תהליכים לקידום השפה על ידי כלים חדשים ופרקטיים המשלבים הנאה בלימוד השפה", אומר גובזה ומוסיף, "כלים כמו חיזוק הקריאה והכתיבה על ידי כיתות לימוד, מועדוני שיחה אשר יחזקו את השפה המדוברת וכמובן מועדון הקריאה המשלב בתוכו קריאה ודיבור ברמה גבוהה. מועדון הקריאה מייצר מפגשים חברתיים, מעצים את חוויית הקהילתיות והשותפות, ומעשיר את הידע והיצירתיות של המשתתפים בתחומי החיים השונים. הכלים הללו מאפשרים לנו לעורר מודעות אצל מבוגרים, צעירים, בני נוער וילדים מבני הקהילה האתיופית בעיקר, על חשיבות השפה כגורם מקדם ומעצים את הקהילה בזהות ובתרבות שלה".

עד כמה הצורך של זה ברחבי הארץ גדול?

"פתחתי דף פייסבוק של מועדון הקריאה באמהרית והתחלתי לקבל עוד ועוד פניות מספריות עירוניות ברחבי הארץ שמעוניינות בכך. העוצמה של הביקוש גדולה כל כך שגם מאתיופיה קיבלתי טלפון מפעיל חברתי שהתעניין בפעילות שלי והם שוקלים לפתוח אחד כזה גם שם. אני רציתי לבדוק קודם אם זה יעבוד פה בעפולה, אבל עם הזמן הבנתי שזה הרבה מעבר. העובדה שפנו אליי מאתיופיה ומהרבה אזורים בארץ מראה עד כמה בני העדה כמהים לדבר כזה".

מה התגובות של בני העדה ליוזמה הזו בעפולה?

"הם מתלהבים מזה כי אנחנו מעלים פה סוגיות של שיח שקורות פה בקהילה. הם משתפים אחד את השני וזה מאוד חשוב בשביל חיזוק הזהות והשפה של בני העדה. אנחנו מחזקים את הספרות של השפה האמהרית שסוף סוף מקבלת פה ביטוי בספרייה העירונית. אני רוצה להודות בהזדמנות זו לאילנה ברסלבסקי מנהלת הספרייה העירונית ולסגנה אנדריי צירולניקוב שנתנו לי מקום ותמיכה מלאה לקדם את היוזמה הזו".

מה עושה לך ההצלחה הזו?

"ההרגשה היא ששיניתי פה משהו ושאני מעצים את הקהילה ומחזיר אותה קצת למורשת שלה. אני מרגיש שאני מחויב לעשות משהו למען הדורות הבאים".

מה השאיפה בכל הפרויקט הזה?

"בסופו של דבר החזון הוא שהאמהרית תהיה בעלת משמעות".