לפני כחודשיים הגיע לסיומו מסע החיפושים של רני (רננה) בן נחום אורטנר מקיבוץ עין דור, מסע שנמשך 13 שנה. בן נחום בת ה־65 הצליחה לאתר את משפחת דוד, שמתגוררת במזרח ברלין - משפחה גרמנית שהצילה את דודה של בן נחום, לאופולד שניידר ז"ל, ועוד עשרה יהודים בתקופת השואה.

"מ־2007 אני מחפשת את משפחת דוד כדי להגיד להם תודה על שהצילו את הדוד שלי, ולא מצאתי אותם", מספרת בן נחום. "הם עשו דבר מדהים. מדובר במשפחה גרמנית שחיה בפולין והצילה 11 יהודים, תוך סיכון חיים לבני המשפחה. אבי המשפחה, פול, גם שילם על כך כששהה שנה בכלא".

לאופולד שניידר ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)

משפחת דוד (למרות השם, אין למשפחה שורשים יהודים) - ההורים פול ורגינה ובתם הרגיט - היו בעלי מוסך מכוניות בפולין בזמן מלחמת העולם השנייה, והנאצים נהגו לתקן שם את רכביהם. אותם נאצים לא ידעו שבמשך שנה החביאו פול ורגינה 11 יהודים מתחת למוסך שלהם. בסיום המלחמה פחדה בני המשפחה שיתנכלו להם, ובשנת 45' הם ברחו למזרח גרמניה ולא גילו את סיפור הגבורה לאיש. הסיפור נחשף בשנת 82', כשאחת הניצולות ששרדה בזכות משפחת דוד פנתה ל'יד ושם' וביקשה להכיר בהם כחסידי אומות העולם. כדי להשלים את התהליך היה צורך במתן עדות של ניצול שואה נוסף, שאותה נתן דודה של בן נחום, לאופולד שניידר, שנפטר מאז. את אות חסידי אומות עולם קיבלו בני משפחת דוד רק בשנת 93', בשגרירות גרמניה.

בן נחום, מנחה להוראה במכללת 'וינגייט' ומאמנת כדורעף בעמק, היא מתנדבת ב'יד ושם'. על סיפור ההצלה ההרואי שמעה רק בשנת 2003. זה קרה במקרה: דודתה ניצולת השואה של בן נחום, דיתה פישל לבית מייזלס, הגיעה לתת עדות ב'יד ושם'. "הכנתי עבודה על העדות שלה ותוך כדי כך גיליתי שדודי לאופולד ניצל על ידי משפחה גרמנית בעיירה ביילסקו ביאלה שבפולין", משחזרת בן נחום את רגע הגילוי. "פניתי ל'יד ושם' וביקשתי מהם שמשפחת דוד תקבל הכרה כחסידי אומות עולם, והתברר לי שהם כבר קיבלו".

עם הגילוי פתחה בן נחום במסע חיפושים אחרי המשפחה שהצילה את דודה. "'יד ושם' שלחו לי את כל המידע שהצטבר אצלם על המשפחה. הם שלחו לי 36 קבצים בגרמנית, בצרפתית ובשפות נוספות. חוץ מעברית, היו שם כל השפות".

רני בן נחום. סיפור הצלה הרואי | צילום: שרון צור

בן נחום נעזרה במורות דוברות גרמנית שהגיעו לארץ במשלחת מגרמניה כדי לנסות לאתר את מי שנשאר בחיים ממשפחת דוד. "הן מאוד התרגשו, ניסו לאתר שמות דומים ושלחו מיילים, אבל אף אחד לא חזר אליי", היא מספרת. במקביל היא פנתה אל אלדד גלוזמן, בן עין דור ותלמידה לשעבר, שמתגורר בגרמניה עם משפחתו. "שלחתי אליו את כל המידע שהיה לי על משפחת דוד, תוך תחינה 'אתר לי אותם'. הוא הצליח לאתר את הנכדה של הזוג שהציל את דודי. הוא סיפר להם עליי והם מאוד התרגשו וביקשו לפגוש אותי. מאז אני מתכתבת עם המשפחה מזה חודשיים ומתרגשת מאוד לפגוש אותם בקרוב בגרמניה, כדי לשמוע את כל הסיפור".

המפגש המיוחל נקבע לחודש אפריל, יחד גלוזמן. "היה לי חשוב שלפחות בפגישה הראשונה עם משפחת דוד הוא ואשתו יהיו, כדי שהשיחה תהיה קולחת".

איך הרגשת כשהבנת שמסע חיפושים של 13 שנה הגיע לסיומו?

"אי אפשר לתאר את ההרגשה. התחלתי לבכות מהתרגשות. הרגשתי שאני עומדת לסגור מעגל. אם לא הייתי עובדת במערכת החינוך הייתי עולה על המטוס הראשון וטסה אליהם".