מרכז רפואי העמק (צילום: חגי אהרון)

בשורה חשובה לתושבי הגליל והעמקים הסובלים מכאבי גב ומפרקי הרגליים: טיפול אפוסתרפיה החל לפעול במחלקה לשיקום ואורתופדיה בראשות הפרופ' נמרוד רוזן במרכז הרפואי 'העמק' שבעפולה.

כאבי גב, ברכיים, מפרקי הירך והקרסול הם מהבעיות המוכרות והשכיחות בעולם הרפואה. ישנם מקרים רבים של אנשים המתקשים ללכת, סובלים שנים ארוכות מכאבים וחיים עם הכאב, כאילו מדובר בגזירת גורל או עונש משמים. לכל אלו מהווה טיפול אפוסתרפיה בשורה של ממש.

אפוסתרפיה היא טיפול רפואי בטוח, לא פולשני ולא תרופתי, שפותח בישראל והוכח מדעית כמפחית כאב באופן משמעותי בכל הקשור לבעיות גב, ירך, ברכיים וקרסול. הטיפול פשוט מאוד לביצוע  ומבוצע על ידי המטופל עצמו בביתו ובסביבתו הטבעית, תוך כדי תרגול הליכה יומיומית וביצוע פעולות שגרתיות.

התרגול מביא בתוך זמן קצר להפחתה משמעותית של הכאב ולשיפור ניכר ברמת תיפקוד גבוהה ולשגרת חיים נטולת כאבים.

על מנת להתאים לכל אחד ואחת את הטיפול המתאים להם, מגיע המטופל למעבדת ההליכה באפוסתרפיה, שם הוא מתבקש ללכת על שטיח אלקטרוני המכיל אלפי חיישנים. החיישנים מודדים את אורך הצעד, הסימטריה, מהירות ההליכה וחלוקת העומס על הגפיים. כך אוספים מומחי אפוסתרפיה מידע רב על הגב, האגן ומפרקי הרגליים של המטופל.

בנוסף, הוא מתבקש לספר על הכאבים שמהם הוא סובל, על קשיי התנועה והתיפקוד המציקים לו ולאחר מכן הוא עובר בדיקה קלינית מקיפה על ידי פיזיותרפיסט.

המידע הרב שנאסף מאפשר לפיזיותרפיסט המטפל לייצר פתרון אישי ומדויק לבעיה שממנה סובל כל מטופל ולתבנית ההליכה שלו. במסגרת פיתרון זה, מכוון הפיזיותרפיסט מערכת הליכה הנקראת מערכת אפוס. מדובר במערכת דמויית נעל שלבסיסה ניתן להצמיד יחידות ביומכניות. ההליכה ביחד עם התרגול עם המערכת האישית שכוונה למטופל, מסיטה ומפחיתה את העומס מהאזורים הכאובים במפרק ומתרגלת את השרירים והעצבים. באופן זה, פעולתם תחזור להיות מתואמת, נכונה ובריאה יותר.

אחד היתרונות הגדולים של טיפול אפוסתרפיה הוא שאין צורך להגיע למרפאה או אפילו לחדר כושר כדי לבצע את התרגול. בדרך כלל, נדרש המטופל לנעול במשך כשעה את מערכת אפוס ולבצע הליכה שאורכת כ-10 דקות. הטיפול נעשה אגב בשגרת יומו של החולה וניתן לבצעו בבית, במקום העבודה או בכל מקום אחר שיבחר. למעשה, עשר דקות של הליכה עם המערכת שקולות לאלפי תרגולים מחדש של השרירים המייצבים את הגב והמפרקים.

אף על פי שמרבית הטיפול נעשה בבית ובאופן עצמוני, המטופל לא נותר לבדו. חשיבות הרצף הטיפולי להתקדמות הריפוי וההגעה ליעדי הטיפול מצריכות מעקב וכיול המערכת. 

אפוסתרפיה פותחה לפני כ-15 שנים על ידי שני רופאים ישראלים, ד"ר אבי אלבז וד"ר עמית מור, שביקשו לתת פתרון רפואי, יעיל, חדשני ולא פולשני לסובלים מבעיות גב תחתון ומפרקים.