הסוכרת הינה הגורם העיקרי המביא לקטיעה של גפיים תחתונות וכללית מחוז צפון שמה לה מטרה לשנות בצורה מושכלת את אורח החיים של המטופלים שלה בתחום הסוכרת. בשנה האחרונה אנו עדים כי חל שינוי ומספר קטיעות הגפיים התחתונות ירד בכ – 52%. 

ד"ר איציק מלכה (צילום: כללית)

"הרחבנו את השירות הרפואי בתחום הסוכרת ומרפאות כף רגל סוכרתית הינן חלק ממערך מרפאות הסוכרת הרב תחומיות הנותנות למטופלים מענה רחב ומקיף למחלתם, תוך ניסיון להפחית את שיעור הסיבוכים. אבל לצערי מספר הקטיעות עדיין גבוה", מסבירה דר אפרת הרלב, המנהלת הרפואית של כללית מחוז צפון, " משמעות קטיעת איבר עבור מטופל היא נכות קשה ופגיעה בלתי הפיכה באיכות חייו של המטופל ומשפחתו. סוכרת היא סיבת המוות הרביעית בישראל, והיא גורמת להתקפי לב, אי ספיקת כליות ולנמק ברגליים. שמנו לנו מטרה לשנות את אורח החיים של מטופלינו ואנו שמים דגש רב על איזון הסוכרת. מעקב רב- מקצועי וטיפול מוקדם בעת הופעת כיב מקטינות את שיעור הסיבוכים והקטיעות".

ד"ר איציק מלכה, אורתופד ומומחה בכף רגל סוכרתית, הוסיף: "מומחי הסוכרת ואורתופדים עושים את כל המאמצים ונלחמים על רגלו של המטופל על מנת שלא לכרות את רגלו של המטופל. הטיפול בסוכרת ובכף רגל סוכרתית מתחיל בטיפול מניעתי והדרכת המטופלים כיצד לטפל ולמנוע הופעת כיב בכף הרגל. כאשר נמצאים במעקב ומקפידים על איזון גורמי הסיכון מונעים סיבוכים עתידיים".

כף רגל סוכרתית היא זיהום, כיב או הרס רקמות עמוקות בגפה התחתונה של חולה סוכרת. מדובר בבעיה נפוצה הפוגעת קשות באיכות החיים של חולי הסוכרת ומציבה מכשול משמעותי בטיפול במחלה. פצעי כף הרגל הסוכרתית גורמים לפגיעה בתפקוד היומיומי, נכות, תחלואה חמורה, במקרים קשים אף קטיעת גפה ובמקרי קיצון מוות. 

הטיפול בכף רגל סוכרתית כולל טיפול בזיהומים, הטריות וניתוחים לצד הדרכה וייעוץ למטופלים כיצד למנוע זיהומים וסיבוכים מהמחלה. הטיפול במחלה דורש עבודת צוות והתייחסות רב תחומית ולכן צוות המרפאה עובד בשיתוף פעולה עם המחלקה לכירורגיה פלסטית, היחידה לכירורגית כלי דם והיחידה לאנדוקרינולוגיה ומטבוליזם. לצד הרופאים עובד צוות סיעודי המתמחה בטיפול בפצעים, עובדת סוציאלית, דיאטנית קלינית ופיזיוטרפיסט.

סוכרת היא מחלה כרונית שכיחה שמעמיסה נטל כבד על מערכת הבריאות. היארעות הסוכרת בישראל כמו גם בעולם נמצאת במגמת עלייה עקבית. בשנת 2011 הייתה סוכרת סיבת המוות הרביעית בישראל, ו-5.4% מכלל הפטירות (2,196 פטירות) יוחסו למחלה. 10% מן האוכלוסייה חולים במחלת הסוכרת, וכ-30% מהם יפתחו בשלב כזה או אחר כף רגל סוכרתית. ההערכה היא כי כ-50% מקטיעות הגפיים התחתונות קשורות בסוכרת. כף רגל סוכרתית מתבטאת בהפרעה בתחושה ואף כאב בכפות הרגליים. הבעיה עלולה להחמיר ולגרום לזיהוםכיב או הרס רקמות עמוקות בגפה התחתונה של חולה הסוכרת. כף רגל סוכרתית פוגעת באיכות החיים של חולי הסוכרת וגורמים לפגיעה בתפקוד היומיומי ובמקרים קשים לקטיעת גפה.

 "אנחנו מטפלים באלפי חולי סוכרת עם רגל סוכרתית על ידי שימוש מושכל באנטיביוטיקה, תחבושות מתקדמות ורצף טיפולי נכון. אל תוותרו על הטיפול במרפאה. ניתן לשפר את איכות החיים ולהפחית את שיעור הסיבוכים ואף למנוע נכות בעקבות קטיעה", מסכם ד"ר מלכה.

קביעת תור למרפאת כף רגל סוכרתית מתבצעת לאחר קבלת הפניה מרופא המשפחה או יועץ סוכרת/