המוקד. פועל 24/7 (צילום: יח"צ)

בעמל טבריה, בית חולים שיקומי גריאטרי, מרשת 'עמל ומעבר', הותקנו מצלמות חכמות בכלל החדרים והשטחים הציבוריים אשר מנטרים באופן קבוע ורציף את המתרחש במרחב הבית הסיעודי. המטרה: להחזיר את הביטחון לאלה המתגוררים שם - סבים, סבתות, הורים, אחים, חברים טובים ושכנים.

הפרויקט הוא פרויקט ראשוני וחדשני, ביוזמת רשת עמל ומעבר, במסגרתו הותקנו כאמור בבתים הסיעודיים של הרשת מצלמות חכמות בכלל החדרים והשטחים הציבוריים. כלל המצלמות מחוברות למוקד 'עין צופיה' המאויש סביב השעון, 24/7, ע"י כ"א מקצועי ומיומן שעבר הכשרה לתפקיד והתמחה בנושא השגרה והמאפיינים של המרחב הסיעודי.

רשת בתי האבות הסיעודיים ״עמל ומעבר״, היא הרשת הראשונה והיחידה, עד כה, שהקימה מוקד תצפיתניות כזה אשר עוקב 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, אחר מאות מצלמות שהותקנו בחדרי הדיירים והשטחים הציבוריים.

הרשת, כוללת 14 בתי אבות ונותנת שירות לכ 1,300 דיירים. תפיסת ההפעלה כולה נבנתה עבור קבוצת ״עמל ומעבר״ על ידי חברה חיצונית המנוהלת ע״י עודד הלוי, אל״מ במיל', ומושתת על תפיסות צבאיות. המוקד החל לפעול ב״עמל טבריה״ ובימים אלה מסתיים תהליך הקמתו ב״עמל בשרון״ ברעננה. כאשר המטרה היא שעד סוף 2018 כל הבתים ברשת ירושתו במצלמות ויחוברו למוקד.

צפייה והשפעה בזמן אמת

המוקד צופה על פי תפיסת הפעלה סדורה ומותאמת למבנה ושגרת הבתים הסיעודיים תוך חתירה מתמדת לאתר אירועים חריגים, מצוקה רפואית, סטנדרט טיפול ויחסי סגל רפואי-מטופלים, כל זאת בזמן אמת. המוקד נמצא בתקשורת מתמדת עם הסגל הרפואי במחלקות השונות ומסייע להם ביכולתו לאתר מצוקות וחריגות בחדרי המטופלים. ארועים חריגים (כגון נפילה מהמיטה) מקפיצים התרעה מיידית במוקד ומאפשרים מתן מענה בזמן קצר.

המוקדנים חדורי מוטיבציה לשמור על ביטחונם ובטיחותם של המאושפזים, ולמנוע אירועים חריגים בטרם התרחשותם, או בסמוך ככול שניתן לתחילתם. תפיסת האיתור 'בזמן אמת' (ולא רק בדיעבד) היא לב התפיסה של המוקד.

פעילות המוקד מעניקה שקט נפשי למשפחות שמבינות שבן המשפחה המאושפז בבית הסיעודי נמצא תחת השגחה קבועה ומקצועית, שבוחנת את מצבו באופן רציף, מאתרת סימני מצוקה בכל שעות היממה (ובעיקר בשעות הלילה) ומאפשרת סטנדרט טיפול טוב יותר.

גם לסגל הרפואי יש שקט נפשי, שכן המוקד מסייע בידו בניטור ובקרה רציפה, ומגדיל משמעותית את יכולתו של הסגל הרפואי במחלקות לדעת בכל זמן מה מצב המאושפזים בחדרים.

לילך כהן, מנהלת עמל טבריה: "במקור הוקם המוקד במטרה למנוע התעמרות כלפי הדיירים שלנו, אך עד מהרה התגלו יישומים נוספים ולא פחות חשובים, כגון: מניעה נפילות, תחושת ביטחון ובטיחות לדיירים, למידה, עמידה בנהלים, חיזוק הצוות בעשייה נכונה ועוד. "מוקד 'עין צופיה' הוא חלק בלתי נפרד מהמענה והשרות שאנו נותנים ללקוחותינו.  היא חלק בלתי נפרד מהמקצועיות חסרת הפשרות והרצון המתמיד לשפר את המענה ולתת למטופלים ברשת את הטיפול הטוב ביותר".