מעיין מלכה ובתה (צילום: שרון צור)

הורים לילדים אלרגנים מהאזור מודאגים מאוד לקראת שנת הלימודים הבאה, לאחר הודעת משרד הבריאות כי לא יתקצב בשנה הבאה סייעות לילדים הסובלים מאלרגיות מסכנות חיים.

על פי ההנחיה החדשה של משרד הבריאות, בכל מוסד חינוכי יהיה אחראי אחד על העניין ובתי הספר יצטרכו להיות סטריליים. ההנחיה החדשה מכעיסה הורים רבים לילדים שסובלים מאלרגיות קשות. "זה בלתי אפשרי, איך אפשר להפוך מקום כזה לסטרילי?", מתרעמת מעיין מלכה מאחוזת ברק, שבתה בת השבע סובלת מאלרגיה חמורה לחלבון החלב.

מגיל צעיר אובחנה בתה כאלרגית לחלבון החלב, כאשר האלרגיה החריפה שלה מתאפיינת בכך שאסור לה אפילו לבוא במגע עם אנשים שנגעו במוצרים המכילים את חלבון החלב. "אדם למשל ששתה קפה או שוקו לא יכול לתת לה נשיקה כי היא מיד תתחיל לפתח את התסמינים הכוללים התנפחות חריפה, הקאות בתכיפות של כל כמה שניות, חוסר יכולת לנשום ובצקות עד למצב של סכנת חיים", מתארת מלכה.

לאליה יש סייעת מגיל 3 הצמודה אליה ומכירה את כל האזהרות והתסמינים, שנאלצת לקחת איתה לכל מקום מזרק לשעת חירום שיכול להציל את חייה. "מזרק עם נוגדנים אנטי אלרגנים נמצא כמעט בכל מקום - בכיתה, בבית, אצל הסבתות ובתיק אישי", מספרת האם.

מלכה חוששת מאוד מתחילת שנת הלימודים. "עכשיו הדבר מושתק משום מה, כרגע עוד לא הודיעו לנו כלום וגם כששואלים אין תשובות", היא מציינת, "בכל שנה זה תהליך - מגישים בקשה, דנים בה ואז באוגוסט יש תשובה. הבת שלי לא תוכל ללכת לבית הספר בלי סייעת, זה סכנת חיים עבורה. אין דבר כזה סביבה סטרילית או אדם אחד שיהיה אחראי בכל בית ספר. איך אפשר להגיד דבר כזה במצבה של בתי? הרי כולם עסוקים בבית הספר וזה ענין של שניות עד שהיא תהיה בסכנת חיים. יגידו לילדים לא להביא כריכים עם מוצרי חלב? זה לא הגיוני. לדעתי הם לא יירדו מהעניין עד שיקרה משהו ואחד הילדים ישלם בחייו. הבת שלי לא תשלם בחייה על זה. אם זה ייצא לפועל, בשנה הבאה היא תשב בבית ותלמד בחינוך ביתי", היא אומרת בכעס.

משרד הבריאות נמסר בתגובה: " ההחלטה על שיפור המענה לילדים אלרגיים נתקבלה במשותף לאחר בחינה ודיונים שנערכו בין משרדי החינוך והבריאות, ובהתייעצות עם איגוד רופאי האלרגיה ונציגי חולים המענה, כמקובל בעולם, יהיה מבוסס על יצירת סביבה בטוחה ונקייה מאלרגנים רלבנטיים במקומות בהם יש ילדים אלרגיים, כמקובל בעולם. על בסיס מימוש מהלך זה, לא יהיה צורך בסייעות לילדים אלרגניים במערכת החינוך. המענה הסביבתי למניעת החשיפה מפורט בחוזר מנכ"ל משרד החינוך אשר גם מתייחס למענה במקרה חירום. מימוש חוזר זה על ידי כלל הגורמים (משרד החינוך, מורים, הורים ותלמידים) יביא לכך שלא יהיה צורך בסייעות לילדים אלרגיים במערכת החינוך".