המקום בו יקום בית הספר בגזית (צילום: תמר דרייבלט)

בקיבוץ גזית שבמועצה האזורית עמק יזרעאל צפוי להיפתח בשנת הלימודים הבאה, מספטמבר 2018, בית ספר יסודי חדש שישרת את ילדי עין דור, גזית ויישובי הסביבה. כיום לומדים ילדי שלושת היישובים בבית הספר היסודי 'אופקים' במרחביה.

המוסד החינוכי החדש ייקרא 'דרך התבור' והוא יהיה מוכר, אבל לא־רשמי. הוא יפעל ברוח שיטת הלימוד המונטסורית, וייחודו בעובדה שיעבוד בתלתונים - כלומר, כיתות האם יהיו בנויות משלישיית כיתות: הראשונה מכיתות א'-ג' והשנייה מכיתות ד'-ו'. במלים אחרות, כיתות האם יהיו מעורבות בגילאים, דבר המאפשר למידה דיפרנציאלית ובקבוצות קטנות.

"בחלק המזרחי של המועצה אין לנו שום אלטרנטיבה חינוכית, לא דמוקרטית ולא אנתרופוסופית, וזה הדבר הראשון שבעצם אנחנו רוצים לתת עליו את הדעת", הסבירו בצוות ההיגוי את הסיבות לפתיחת בית הספר.

 נוסף על כך מציינים בצוות ההיגוי שישנו רצון להחזיר את החינוך פנימה לתוך הקהילות ולבנות את החינוך כך, שיהיה חלק אינטגרלי מחיי הקהילה באזור.

כמו כן נמסר מצוות ההיגוי שחלק גדול מהמהלך נובע בגלל הנושא התחבורתי, שכן ההורים והילדים נאלצים לבלות בעיקר על כביש 65 כשעתיים בממוצע ביום, כדי להגיע ולחזור מבית הספרL "מדובר בנסיעה של 45 דקות הלוך ו־45 דקות חזור, וזה כשאין פקקים או תאונות".

צוות ההיגוי וההנהלות הקהילתיות של גזית ועין דור שתומכות במהלך פנו יחד לפני כשנה למועצת עמק יזרעאל בבקשה לשתף פעולה ולפתוח יחד איתם בית ספר מוכר, אך לדבריהם המועצה אמרה שכרגע זה לא מתאים.

"לפני חודשיים המועצה שינתה את דעתה והחליטה לעשות בדיקה מחודשת לנושא. הם עודדו אותנו לנסות ולשנות את בית הספר הקיים 'אופקים' במרחביה, אך מהסיבות שדיברנו עליהן קודם, לא הצלחנו להגיע לאיזו הבנה של שינוי. כרגע, מכיוון שהמועצה לא רוצה להקים בית ספר מוכר ורשמי, פנינו לתהליך של בית ספר מוכר שאינו רשמי. בסוף החודש נגיש טפסים וכבר התחלנו לתכנן איך בית הספר ייראה בספטמבר 2018", אמרו בצוות ההיגוי.

עוד מציין צוות ההיגוי כי בפועל, הרישום לבית הספר כבר החל ואף הסתיימה מכסת ההרשמה, ולפיכך כרגע כבר יש רשימות המתנה ל־2019. "יש נחשול עצום של נרשמים. כולם גם תורמים כספית למהלך", נמסר.

יו"ר קיבוץ גזית, נעמה דוד, סיפרה כי הרעיון החל לפני שלוש שנים - ולא רק בגלל הבילוי הארוך בכבישים. "אנחנו בעד היוזמה ונותנים לה רוח גבית. פנינו למועצה, אבל היא לא בעניין. אנחנו לא באים אליה בטענות, אך אנחנו מאוד רוצים את שיתוף הפעולה שלה", אמרה דוד. "אנחנו באנו מהתפיסה שאנחנו יישובי קצה, ולכל דבר אנחנו צריכים לנסוע 45 דקות. אין פה כלום, שממה. עכשיו היישובים גדלים, ואחד מהדברים שימשכו אלינו אנשים זה שיהיה פה איזשהו מרכז חיים. בית הספר עונה על ההגדרה הזו, והוא ישמש אבן שואבת למקום".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "כשתגיע למחוז פנייה מסודרת, נתייחס בהתאם".

מהמועצה האזורית עמק יזרעאל נמסר בתגובה: "המועצה מברכת יוזמות וחדשנות ומקדמת אותם במערכת החינוך ולכן נמצאת בהידברות מתמשכת עם קבוצת הורים ומנהלי הקהילות. כדי לגבש את עמדתה, הציעה המועצה תהליך מסודר הכולל בדיקות מעמיקות במספר תחומים (דמוגרפיים, חינוכיים ופיזיים). המועצה מתנהלת באחריות רבה כלפי מערכת החינוך, מאמינה ומקדמת חינוך ציבורי מיטבי ובה בעת מקשיבה לרצונות התושבים. נדגיש כי נקבעה פגישה נוספת בימים הקרובים עם נציגי ההורים והישובים".