חתולי רחוב בנצרת עילית (צילום: ורד לוי)

במסגרת מבצע עיקור וסירוס חתולי רחוב בנצרת עילית, שהחל לפני כחודשיים, עברו 650 חתולים טיפול מתוך כ-1,500.

המבצע נערך בפיקוח השירות הווטרינרי העירוני וכלל חיסון לחתולי הרחוב נגד מחלת הכלבת. "המבצע נמשך ויקיף את כל שכונות העיר על פי חלוקה לאזורים", הסביר מנהל השירות הווטרינרי בעיריית נצרת עילית, ד"ר עיסאם בריק. לדבריו, עיקור החתולים מפחית את מספרם, מקטין תחלואה בקרב החתולים, מונע מריבות טריטוריאליות ומשפר את איכות חייהם.

במהלך המבצע נאספו חתולי רחוב והועברו לטיפול על ידי וטרינר מוסמך. החתולים נבדקו וכאמור חוסנו נגד מחלת הכלבת. לאחר התאוששות בת יום הוחזרו החתולים למקום ממנו נאספו.

ד"ר בריק ציין את שיתוף הפעולה ההדוק עם מאכילי החתולים לצורך תיאום, לכידה וטיפול באזור ההאכלה. על פי דרישת הווטרינר העירוני ביצעו נציגי החברה בדיקה וטיפולים רפואיים לכל חתול על פי צרכיו. בהקשר זה הדגיש הווטרינר העירוני את החשיבות בסימון חתולים פרטיים על ידי קולר, כדי להעיד על שייכותם.

יצוין כי בהתאם להחלטת בג"צ, לפיה חתול רחוב הוא בעל חיים מוגן, חל איסור מוחלט להמיתם ואף להעתיקם למקום אחר. מכאן שפעילות הרשויות המקומיות מוגבלת לסירוס ולעיקור בלבד. כל חתול שעובר את הטיפול, מסומן באמצעות קטימת חלק קטנטן מאוזנו (פרוצדורה פשוטה ולא כואבת המתבצעת תחת הרדמה). כך נמנעים ניתוחים מחודשים על חתולים שכבר עוקרו או סורסו. אם החתול יילכד שוב בעתיד, הוא ישוחרר מיד בחזרה.

הפעילות האמורה מתבצעת באופן קבוע ושוטף, ומסייעת לצמצום תופעת ריבוי חתולי הרחוב.