תלמה כנעני מקיבוץ גבת העניקה לעצמה מתנה לכבוד יום הולדתה ה־83 - ספר שירה שכתבה בעצמה. זהו הספר הרביעי שכנעני מוציאה בחמש השנים האחרונות. הספר הנקרא 'על סף הטמיר' מחולק לשלושה חלקים כאשר שני חלקיו האחרים נקראים 'בשחר ילדותי' ו'מולדת מיוסרת'.

תלמה כנעני. "העצב תמיד נשאר" | צילום: שרון צור

"הספר נקרא 'על סף הטמיר' כי אני מרגישה שאני עומדת על איזשהו סף שהוא לא נודע. טמיר זה הלא נודע, נסתר, פלאי. אני מרגישה שכבר אין דרך חזרה. יש השלמה מסוימת עם הגיל והגעתי למצב של סליחה לעצמי, לעולם ולחברים", מסבירה כנעני את שם הספר ומוסיפה, "יש פער גדול בין הגוף והראש. הראש צלול, עובד ויצירתי אבל הגוף לאט לאט בוגד".

את חלקו השלישי של הספר, 'מולדת מיוסרת', היא מקדישה למדינה. "המדינה שלנו מיוסרת. היא עוברת הרבה טלטלות. יש פה פערים מאוד גדולים והרבה סוגים של מגדרים שיוצרים עימותים גדולים. עכשיו אנחנו רואים את זה עם בני העדה האתיופית, לפני כן עם דתיים וחילוניים וכדומה. קשה לראות את כל מה שקורה פה. יש לי הרבה שירים על השחיתות בפוליטיקה. עוד מתקופת התנ"ך היה פה סדום ועמורה וגזל בעם שלנו".

כנעני, אלמנה ואם לשניים שאחד מהם נפטר לפני ארבע שנים, עסקה בתחומים רבים בחייה. היא היתה מורה למוזיקה ובין מקימי אולפנת המוזיקה בשריד, ספרנית ב'אפעל' וארכיונאית בגבת למעלה מ־20 שנה עד פרישתה. בעשר השנים האחרונות היתה מתנדבת בביטוח לאומי עד פרישתה לאחרונה. את הכתיבה גילתה לפני כעשר שנים בקבוצה הנקראת 'נשים 10' העוסקות באמנות. "אחת מהנשים היתה טלי וייס שליוותה אותי בכתיבה. לא ידעתי שאני יודעת לכתוב לכן התחלתי בגיל מאוחר".

הרבה מכתיבתה מוקדש לאובדן בנה ובעלה וההתמודדות עם הכאב. "המוות של הבן מאוד השפיע עליי", היא אומרת בעצב, "יש לי שירים לזכרו ובהשראת מותו. אני לא רואה בכתיבה תרפיה אלא צורך כי הכתיבה לא מרפאת, העצב תמיד נשאר, אבל טוב שיש לך אפיקים חיוביים להשקיע בהם את המרץ, הכוחות והאנרגיה".

הספר הראשון של כנעני יצא לפני כחמש שנים וכולו סיפורים, תצלומים וקצת שירים המדברים על זיכרונות של כנעני מגיל 3 עד שנות ה־2000 שהופכים לסיפורים. ספרה השני בנוי כולו משירים, ספרה השלישי הוא ספר ילדים וכאמור הרביעי גם כן ספר שירה.

מהיכן ההשראה לכתיבה?

"זה משהו שפורץ מתוכי. זה לא כל כך בשליטתי. כאילו המילים כותבות אותי במקום שאני אכתוב אותן. המילים נמצאות בתוך הראש והן פורצות החוצה. אני כותבת מהר מאוד, תוך 4-3 דקות אני כותבת שיר. הדבר הכי חשוב זה למצוא רעיון".

על ההוצאה לאור של הספר מופקד 'סטודיו מילים ורגשות'. ההשקה תיערך ב־21 בספטמבר ב'קרון הספרים'.