ד"ר שוקרי עואודה  (צילום: שרון צור)

"הקמנו ועדה שבוחנת הקמת בית ספר ערבי בנצרת עילית" - כך הודיע לראשונה ד"ר שוקרי עוואודה, סגן ראש עיריית נצרת עילית. עד עכשיו הוטל על כך וטו במועצת העיר, אבל לאחרונה עלה הנושא שוב על סדר יומה. בראש הוועדה עומדים שוקרי וראש העיר, יחד עם שמונה אנשי מקצוע, המנסים לבחון דרכים להקמת בית הספר.

"בנצרת יש כיום כ־2,240 תלמידים ערבים מגילאי גן ועד תיכון", מסביר השבוע שוקרי. "אלפי תלמידים נוסעים כל יום ללימודים מחוץ לעיר - וחבל. אנחנו רוצים להגיע להסכמה מקיר לקיר, ללא התערבות חיצונית של בתי משפט, כדי להקים בית ספר בשפה הערבית, בהתאם לכללי אגף החינוך הערבי במשרד החינוך - ולא באופן פרטי. נעשה פה עוול רב־שנים וזו תהיה פריצת דרך היסטורית". בנוגע להקמת מוסדות דת כמו כנסייה, מסגד או בית עלמין - שוקרי לא תומך בכך כרגע ואומר: "זה בכלל לא על הפרק".

שוקרי (58) נשוי ואב לשלושה - שני בניו רופאים ובתו פסיכולוגית. הוא אחד מחברי המועצה הפעילים בעירייה ומעורב באופן מעשי בכל הנעשה בעיר. במועצה הוא מכהן מטעם 'הרשימה המשותפת לדו־קיום', יחד עם ד"ר ראיד גטאס ורואה החשבון חביב עודה. לדבריו, בבחירות הקודמות קיבלה הסיעה את מספר הקולות הגדול ביותר בעיר, וחסרו לה 200 קולות למנדט רביעי.

שוקרי מספר שחברי הרשימה לוחצים עליו להתמודד שוב בבחירות הבאות כראש הרשימה - והוא שוקל זאת בחיוב. היעד שלו הוא לזכות בעוד מנדט או שניים ולצרף אשה ערבייה למועצת העיר. "אנחנו מתכוונים להגדיל את כוחה של הרשימה בצורה משמעותית, ומקבלים תמיכה רבה מכלל האוכלוסייה הערבית בעיר", הוא מציין. "יש אצלנו נשים אינטליגנטיות, משכילות, שרוצות להיות מעורבות ולתרום גם במועצת העיר".

יחד עם זאת, שוקרי אינו רואה בעתיד ראש עיר ערבי בנצרת עילית. "זאת פוביה שהתפתחה כאן בעבר, בעיקר בגלל זרמים מהימין במפה הפוליטית", הוא מוסיף, "אבל אין שום כוונה שיהיה כאן ראש עיר ערבי ולא חושבים על זה. ככלל, אנחנו נגד שינוי דמוגרפי של קבוצות אתניות כאלה ואחרות; אם העיר תמשיך כמו שהיא, בדרכה - יהיה טוב לכלל התושבים".

שוקרי נושא בתפקיד סגן ראש העיר ללא שכר, ומדגיש שהוא רואה בו שליחות ציבורית למען התושבים. בין השאר, הוא מארגן באופן קבוע אירועים למגזר הערבי; בשבת שעברה, למשל, הפיק הפנינג לילדים, הופעה למבוגרים ו'כריסמס מרקט' לכבוד השנה האזרחית החדשה. "מאות אנשים הגיעו לאירוע, וכן - גם יהודים", הוא מספר.

הוא מחזיק גם בתיק ההנדסה ומתמקד בשיפור התשתיות בעיר, במיוחד בשכונת הכרמים. "יש שם בעיות שלא נפתרו במשך שנים", מסביר שוקרי, "ובשנה האחרונה שיפרנו את מצבה - כולל סלילת כביש סחלב, טיפול בבעיות ניקוז, תכנון לבניית 50 יחידות דיור על אדמות פרטיות, הנגשת המתנ"ס לנכים, הקמת מגרשי משחקים לילדים ופתרון בעיית החניה ברחוב חרמון".

ד"ר עואודה. מטפל גם בענייני רווחה  (צילום: שרון צור)

לא שולל פוליטיקה ארצית

לדברי שוקרי, מעל הכל עומדת לנגד עיניו מערכת היחסים בין ערבים ליהודים, והוא מאמין בדו־קיום. "אנחנו רוצים לחיות פה יחד בהרמוניה ובשלווה", הוא אומר. "השנה, לראשונה בתולדות העיר, הוקם עץ אשוח גדול בשכונת הכרמים בנוכחות ראש העיר רונן פלוט ובכירים ביישוב. לראשונה גם כל השכונה קושטה בסמלי החג מתקציב העירייה. בשנים האחרונות ניכרה הסתייגות מתושבי העיר הערבים - ועכשיו יש רוח של שינוי.

"צריך להבין שהאוכלוסייה הערבית מהווה 28 אחוז מכלל התושבים בעיר, וזה לא מעט. הערבים בעיר הם ברמה סוציו־אקונומית גבוהה, אנשים בעלי מעמד והשכלה, ואם יש עימותים בין המגזרים - מקורם ביישובים בסביבה.

"יחד עם זאת, אני וחברי לסיעה דואגים במועצה לכלל התושבים. אנחנו תמיד תומכים בהצעות לקידום פרויקטים חברתיים בעיר - כמו למשל הקצאת תקציב לעמותת הטניס - ומסונכרנים באופן מלא עם כל חברי המועצה, גם עם בעלי דעות שונות משלנו, כמו הדתיים - שיתוף פעולה מלא, שלא היה פה במשך שנים".

בתגובה לשאלה אם הוא חושב להשתלב בפוליטיקה הארצית, שוקרי מחייך ואומר: "בבוא העת, אני לא שולל את הרעיון. כחבר בכיר בהנהגה הארצית של חד"ש, אני מאמין בדרכה הפוליטית כמפלגה יהודית־ערבית - ואעשה הכל כדי שתהיה לתנועה השפעה על המדינה".