צילום: מוחמד שינאווי

כהונה לא פשוטה עוברת על ראש עיריית בית שאן, רפי בן־שטרית, מאז שנבחר לתפקיד לפני שלוש שנים.

בזמן הזה הספיק להסתבך כשנפתח נגדו תיק חקירה בחשד להטרדה מינית, שנסגר בהמשך, ולאחרונה גם הורשע בנהיגה ללא רשיון וללא תעודת ביטוח בתוקף; במהלך תקופת כהונתו הועלה תעריף הארנונה בלא פחות מכ־10 אחוז, כחלק מתוכנית ההבראה שעוברת העירייה; וכל זאת כשברקע מרחף צלו של היריב המושבע, סגן שר הבינוי וראש העיר לשעבר, ז'קי לוי, שעשוי בהחלט להתמודד על תפקיד ראש העיר בבחירות בעוד שנתיים.

ראש עיריית בית שאן נהג בלי רישיון ובלי ביטוח במשך 5 שנים

אבל למרות הכל, בן־שטרית בטוח בנצחונו גם בבחירות הבאות. "אני לא נביא וגם לא בן של נביא, אך אני מעריך שאבָּחר לקדנציה נוספת", הוא אומר. "אני לא יודע מי יתמודד מולי. אנחנו חיים במדינה דמוקרטית ומי שרוצה, מוזמן. אציג לציבור את ההישגים שלי ואני בטוח שאקבל את אמון הציבור".מלא ביטחון
הצהרות מסוג זה אינן דבר חריג במיוחד בקרב ראשי ערים, אבל לאור הפופולריות הגדולה של לוי ולאור תוצאות הבחירות האחרונות, שהוכרעו כמעט על חודו של קול (50.5 אחוז לבן־שטרית לעומת 49.5 אחוז ללוי), ייתכן מאוד שבן־שטרית זחוח מדי.

אתה שופע ביטחון עצמי, אבל אם ז'קי לוי יחליט להתמודד, הניצחון שלך לא בטוח בכלל.
"אנצח גם את ז'קי לוי. ז'קי מסמל את בית שאן הישנה. הרי הוא התמודד לראשונה כבר ב־1989. הוא מפסידן לא קטן. הוא הפסיד לשלמה בן־לולו, לפיני קבלו ולי. הוא גם יפסיד לי שוב. אני לא חושש מהתמודדות מול ז'קי לוי, זו זכותו. אני קורא לו - ברוך הבא להתמודדות".

אמנם לוי טרם הצהיר אם יתמודד בעוד כשנתיים ("אני מתעסק עכשיו בדברים גדולים, עוד מוקדם לדבר עכשיו על הבחירות", מסר ל'ידיעות העמק' השבוע), אבל התחושה בשטח היא שכבר התחיל את קמפיין הבחירות שלו, ויש שיגידו כי בפועל הוא כבר מתנהל כמו מועמד לראשות העיר. הוא מארח אישים בעיר ומפיץ את התמונות, הוא דואג להבהיר בכל הזדמנות כי הוא האחראי להבאתה של רכבת העמק החדשה עד לבית שאן, שהוא האיש שהוביל את המהלך לשדרוג כביש 71 המחבר בין בית שאן לעפולה, שהכניס את בית שאן לפרויקט שיקום שכונות חוזר ושהביא להמשך הטבת המס לעיר.

מדי יום שישי הוא אף נפגש עם תושבים ומנסה לסייע להם בפתרון בעיותיהם. תומכיו בעיר, והם רבים, כבר מדברים על חזרתו בגלוי ובטוחים שיתמודד ושיביס את בן־שטרית.אך בן־שטרית רואה את הדברים אחרת. "סגן שר צריך להצטלם כדי להצדיק את העשייה שלו וכדי לבנות את העתיד הפוליטי שלו. אני מאחל לו שנה טובה ושימשיך למלא תפקידים נוספים בממשלה ולסייע לבית שאן ולכל האזור. אני מניח שאחרי תפקיד סגן שר בא תפקיד שר, ולא תפקיד של ראש עירייה. זה מה שההיגיון הפשוט אומר, אבל אם יחליט לרדת שוב לליגה המוניציפלית - הוא ימצא אותי מולו בכל הכוח והעוצמה".

אתה יכול להגדיר היום את היחסים ביניכם? אתם מדברים?
"אנחנו נפגשים מדי פעם באירועים ומברכים זה את זה לשלום. אני מכבד אותו. איש לא יוכל לקחת ממנו את הדברים הטובים שעשה למען העיר בעשר שנות כהונתו. אין לי אליו טינה אישית".

"גורמים פוליטיים רודפים אותי"
בשלוש שנות כהונתו הראשונות כראש עירייה נקלע בן־שטרית לשתי הסתבכויות מביכות. כמה שבועות בלבד אחרי שהתיישב על כיסא ראש העיר, הוא נחשד בהטרדה מינית של תושבת - פרשה שהסתיימה בסגירת תיק החקירה מחוסר אשמה. "זה אומר שאפילו גרגיר של אמת לא היה בעלילה הזדונית הזאת", הוא אומר. "המשטרה חקרה והגיעה למסקנה שאין שמץ של אמת בסיפור ההזוי הזה והחליטה לסגור את התיק. התלונה הזו היא חלק ממסע רדיפה חולני ושיטתי, שאני חווה על בשרי מרגע שנבחרתי ועד לדקה הזאת.

"גורמים פוליטיים בעיר לא השלימו עם תוצאות הבחירות ולא הפנימו אותן. הם רודפים אותי באופן אישי ביום ובלילה, מכפישים ומגדפים ולא בוחלים בשום אמצעי כדי לשפוך את דמי בראש חוצות. אני מאחל לאותו קומץ שטוף שנאה להתעשת ולהבין שאנחנו חיים במדינה דמוקרטית, והגיע הזמן שיכבדו את ההכרעה הדמוקרטית. אם יש להם מה לומר, אשמח לפגוש אותם בקמפיין הבחירות הבא".

ההסתבכות השנייה של בן־שטרית היתה כשנהג ללא רשיון וללא תעודת ביטוח בתוקף. מזה הוא כבר לא יצא נקי: הפרשת נחשפה בנובמבר 2013 ובעקבותיה הוגש נגדו כתב אישום. תחילה כפר ראש העירייה בהאשמה נגדו, אך לאחר מכן חזר בו מהכפירה והודה בעובדות כתב האישום. בשל כך הורשע לפני שבועות אחדים, על פי הודאתו, בעבירה של נהיגה ללא רשיון תקף ונהיגה ברכב ללא ביטוח.

בית משפט השלום לתעבורה בנצרת גזר עליו קנס בסך 1,500 שקל או 15 ימי מאסר, הטיל עליו פסילה־על־תנאי מקבלה או החזקה של רשיון נהיגה לתקופה של שלושה חודשים למשך שנתיים, וכן פסילה בפועל של חו