צילום: שרון צור

ראש עיריית בית שאן, רפי בן שטרית, הורשע השבוע על פי הודאתו בעבירה של נהיגה ללא רישיון תקף ונהיגה ברכב ללא ביטוח. בית משפט השלום לתעבורה בנצרת גזר עליו קנס בסך 1,500 שקל או 15 ימי מאסר, הטיל עליו פסילה על תנאי מקבלה או החזקה של רשיון נהיגה לתקופה של שלושה חודשים למשך שנתיים, וכן פסילה בפועל של חודשיים מלקבל או להחזיק ברשיון נהיגה.

מטריד: נהג במונית בלי להוציא רשיון נהיגה
כתב אישום נוסף: ח"כ משה גפני נהג שוב במהירות מופרזת

על פי כתב האישום, ב־22 בנובמבר 2013 נהג בן שטרית ברכב פרטי מסוג סקודה בשדרות הארבעה בבית שאן, ללא רישיון נהיגה תקֵף מאז אוגוסט 2008 וכן ללא תעודת ביטוח בתוקף. תחילה כָּפר בן שטרית בהאשמה נגדו, אך השבוע חזר בו מהכפירה והודה בעובדות כתב האישום.על פי הכרעת הדין, המדינה ביקשה מהשופטת מנאל חליחל־דיאב להטיל על בן שטרית פסילה שלא תפחת מחמישה חודשים, שכן מדובר בעבירה חמורה של נהיגה בזמן פקיעה של מעל חמש שנים - ועל כן על בית המשפט לשלוח מסר מרתיע לכלל ציבור הנהגים, ולפיו עבירות שכאלה יטופלו בחומרה הראויה.

סנגורו של ראש עיריית בית שאן, עו"ד שמואל סעדיה, טען מנגד בבית המשפט כי לא היה אפשר לחדש את רשיון הנהיגה, כי על בן שטרית היתה מגבלה מטעם ההוצאה לפועל. מיד לאחר שנודע לבן שטרית על המגבלה הוא שילם את חובו, כך לדברי סעדיה. עוד טען עו"ד סעדיה, על פי הכרעת הדין, כי לראש עיריית בית שאן אין עבר תעבורתי, הוא לא מחזיק בנהג צמוד והוא משרת ציבור אזרחים גדול, ולכן אפשר להסתפק בפסילה על תנאי.

בגזר הדין קבעה השופטת כי "בעבירת נהיגה ללא רישיון נהיגה תקֵף טמון סיכון תעבורתי רב, הן לנהג והן ליתר המשתמשים בדרך. לא ניתן להתעלם מכך כי מדובר בעבירה חמורה, היות שרשיון הנהיגה פקע לתקופה ארוכה של כחמש שנים, כשהנאשם נוהג ביודעין ללא רשיון נהיגה תקֵף בתוך העיר בית שאן".

על פי גזר הדין, השופטת התחשבה בכך שבן שטרית חזר בו מכפירתו וחסך זמן שיפוטי יקר, וכי מדובר באירוע בודד אחד, ולכן גזרה עליו שלילת רישיון לחודשיים בלבד.

מעיריית בית שאן נמסר בתגובה: "ההר הוליד עכברוש. ראש העיר הנחה את עורך דינו לסיים את הטיפול בתיק ולהביא להסכמות עם התביעה עד כמה שניתן. בית המשפט קבע עונש קל יחסית. חודשיים שלילה הוא עונש מידתי, ופחות בהרבה ממה שדרשה התביעה. ראש העיר מקבל בענווה את פסיקת בית המשפט ויפעל על פיו, כמובן".