צילום: שרון צור

בעוד כחודשיים יפרוש תא"ל רון אילוז מגן נר מתפקידו כקצין לוגיסטיקה ראשי בצה"ל - אחד התפקידים הבכירים בצבא. אילוז עדיין לא משוחרר, אך בבורסת השמות בפוליטיקה המקומית בגלבוע כבר מוזכר שמו כאחד המועמדים האפשריים המובילים להתמודדות על כיסא ראש המועצה בבחירות הקרובות.

בחירות במועצות אשכול וגלבוע: המאבק מתחמם

כשהוא נשאל על ההערכות הפוליטיות הרווחות בעניין כניסתו לחיים הפוליטיים, הוא עונה כשהוא בורר היטב את מלותיו כאיש הלובש מדים: "אני מודע לדיבורים ומבחינתי הכל פתוח", הוא אומר. "כרגע אני על מדים ומשאיר זאת לעצמי, לתקופה שבה אפשוט אותם, אך אני לא פוסל עיסוק בפעילות ציבורית".גם בהמשך הוא רומז על הבאות, כשהוא מודע היטב, כאמור, להערכות הפוליטיות לגביו. "אני פותח לעצמי המון אפשרויות. ללא צל של ספק אמשיך להיות איש ציבור ולתרום לאוכלוסייה באזור ככל יכולתי".

התקדמות מהירה
אילוז (49) נשוי למירב ואב לארבעה ילדים: שלומי, שי, שקד ושרון. הוא גדל בשכונת גבעת המורה למשפחה של חמישה אחים, התחנך בבית הספר היסודי 'רמות' והוא בוגר תיכון 'בן־גוריון' בעפולה. לפני 31 שנה התגייס למסלול הייעודי הראשון בחיל הלוגיסטיקה, שהיה ידוע אז בשם חיל התחזוקה. כשהיה קצין צעיר שירת כמעט שנה בעזה, בבית חנון. במהלך שירותו הצבאי מילא מגוון תפקידים, ובהם קצין לוגיסטיקה בגדוד הנדסה ומ"פ מפקדה בגדוד 75, חטיבה 7, ושירת תקופה ארוכה בלבנון כשצה"ל שהה עדיין ברצועת הביטחון. במלחמת לבנון השנייה שימש כקצין אג"ם באגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה.

המלחמה הזו היתה ונותרה פצע פתוח בכל מה שקשור לתפקוד הלוגיסטי של צה"ל.
"הצבא והמערך הלוגיסטי אכן לא יצאו טוב במלחמה הזו, אבל לא בגלל איכות המענה הלוגיסטי. ברמה המטכ"לית של המערכת היתה בעיה בקבלת החלטות של הדרג הפיקודי. הצבא הפיק לקחים ממלחמת לבנון השנייה, מתפיסת הפעולה ועד להשלמת פערים. הצבא נמצא כיום במקום אחר, גם בגישה וגם באיכות אמצעי לחימה. אנחנו הרבה יותר מוכנים, למדנו להשתפר".

לאחר שסיים תפקיד מ"פ מפקדה, יצא אילוז ללמוד לתואר ראשון בכלכלה ולוגיסטיקה באוניברסיטת בר אילן. לאחר הלימודים מונה לתפקיד קצין לוגיסטיקה של חטיבה 7 ברמת הגולן, ובהמשך שירת כקצין לוגיסטיקה של חטיבת מילואים. בגיל 38 הועלה לדרגת אלוף משנה. במהלך השנים שימש כקצין לוגיסטיקה בצאלים ובמרכז הלאומי ללוחמה ביבשה, ולאחר מכן יצא ללימודי תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת בן־גוריון, שבסיומם התמנה לראש ענף לוגיסטיקה במטכ"ל בקריה.

חיל הלוגיסטיקה הוא אחד החילות הגדולים בצה"ל, ומשרתים בו אלפי חיילים במגוון רחב של תפקידים ומקצועות - כמו מהנדסים, כימאים, מהנדסי מזון, אדריכלים, טבחים, מנהלי מחסנים, נגדים ורכזי אחזקה, ספקי מזון וציוד ועוד. קצין לוגיסטיקה ראשי אחראי על בניין הכוח הלוגיסטי של צה"ל ואחראי ישירות על מערך ההובלה והשינוע של הצבא, על מערך האספקה, הבינוי והתשתיות, ובמקביל מתאם את כלל החילות של הסיוע המנהלתי שכולל את חיל הרפואה, הטכנולוגיה והאחזקה, השלישות, המשטרה הצבאית, הרבנות והתקשוב.

לחיל שאתה עומד בראשו יש תדמית אפורה במיוחד.
"אנשים לא תמיד מודעים לתפקידים ולפעילות של חיל הלוגיסטיקה. בלעדינו לא יכולה להתקיים בשטח לחימה לאורך זמן. השירות בחיל הוא שירות משמעותי. מגיעים אלינו חיילים מכל קצות הארץ ומרקעים שונים - מצבים סוציו־אקונומיים נמוכים וגבוהים. יש לנו חיל הטרוגני". רגע לפני הפרישה הקרובה, אילוז מגשש דרכו באזרחות ומסמן יעדים. "אני מאוד מעורב חברתית - הייתי חבר בוועד האגודה ואחראי על הפעילות העסקית, ואני מאפשר לעצמי מגוון רחב של אפשרויות כשאפרוש", הוא אומר. "יש לי יכולות ניהוליות ואני יכול להשתלב היטב בכל תפקיד במגוון העסקי והציבורי. בנוסף לכך גם עשיתי קורס דירקטורים באוניברסיטת תל אביב".

כל ניסיון לשאול את אילוז לאיזו עשייה ציבורית הוא מכַוון באופן ספציפי, ומה כוונותיו בקשר לפוליטיקה המקומית, נבלם מיד בידי קצין דובר צה"ל, שהתלווה אליו לצורך הראיון. "אני מזכיר לך שאתה על מדים", חזר הקצין ואמר שוב ושוב, כל אימת שאילוז נשאל על פוליטיקה. "אני לא אשב בבית", מבהיר אילוז על אף המגבלות.